
Безкасовите плащания стават все по-предпочитани
- Финанси - икономика
- Текст:

С отварянето на заведенията в Европа след облекчаване на ограничителните мерки се наблюдава значително нарастване на безкасовите плащания. Удобен, бърз и сигурен, дигиталният портфейл е на път да се превърне във втория предпочитан начин на разплащане до 2022 г., нареждайки се непосредствено след дебитната карта, според информация на Finance Derivative.
Плащането в брой отстъпва все по-назад, като във Великобритания спадът му е 54% в периода 2010-2020 г.
„Пандемията от COVID-19 допълнително ускори процеса на популяризация на безкасовите плащания. В Осло например броят на заведенията, предлагащи вариант за плащане чрез мобилно приложение, се е увеличил четири пъти между април 2020 г. и април 2021 г.
За пример - Lekter´n, най-големият открит ресторант в града, е едно от заведенията, които след интегрирането на плащане с мобилно приложение отбелязва, че 90% от посетителите за изминалото лято са избирали този начин на плащане.
Само седмица след отпускането на противоепидемичните мерки в края на май, 93% от посетителите се спират на тази опция“, споделя Даниел Р. Дьодерлайн, главен изпълнителен директор и основател на Settle Group.
„Ситуацията е сходна с други заведения в града, където половината от посетителите предпочитат безкасовото разплащане. Вариантът е удобен и за персонала, който може по-лесно да се концентрира върху обслужването на гостите и качеството на преживяването им.
Това обяснява успеха на дигиталните портфейли - само в периода 28-30 май 2021 г. една от популярните апликации бележи ръст на приходите от 201% в сравнение с предишния уикенд, като само през един от дните (неделя) ръстът е в размер на 132%. Най-забележителни обаче са процентите от 28 май (петък), където дневният рекорд достига 227% ръст в сравнение с предишната събота. Тези числа се отнасят за цяла Норвегия“, допълва той.
Безкасовото разплащане се доказа по време на пандемията като начин за ограничаване на контактите и намаляване на риска. Дигиталният портфейл е бърз и удобен, позволява заплащане и превеждане на средства за секунди и не може да бъде забравен като физическия. Използването му позволява на притежателя да се възползва от персонализирани оферти и предложения.
Освен това мобилното плащане носи по-малък риск в сравнение с картовото от гледна точка на сигурността, когато става дума за измами. Дигиталните устройства разполагат с няколко нива на защита (код на телефона, PIN код), включително биометрични (пръстов отпечатък), които е трудно да бъдат пробити.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
