
Ерозия разруши Арката на Дарвин край островите Галапагос
- Екология
- Текст:

Скалната формация, позната като Арката на Дарвин, край Галапагоските острови се е разрушила, съобщава BBC. Централната част на природния феномен се е срутила в морето. От еквадорското министерство на околната среда съобщават, че причината за рухването ѝ са естествени процеси на ерозия.

Естественият природен феномен е кръстен на видния британски естествоизпитател Чарлз Дарвин, който създава своята еволюционна теория по време на пътуването си с кораба „Бийгъл" до Галапагос през 1831 г. Остров Дарвин е вулканичен остров с площ 1,1 км², като най-високата му точка е 168 м. Той е разположен на скалиста платформа на около 10 метра под морското равнище, според проучване на списанието PLOS One от 2014 г. Тази платформа се простира на югоизток, където се намираше и Арката на Дарвин, и се спуска на повече от 100 м под вода, което я прави една от най-популярните дестинации за гмуркане. Самият остров Дарвин не е отворен за посетители с цел запазване на уникалната флора и фауна от външна намеса, но водите край бреговете му се считат за „едно от най-добрите места на планетата за гмуркане и наблюдение на редки морски видове".
Галапагоските острови, разположени на 903 километра западно от континенталната част на Еквадор, са част от световното културно и природно наследство, защитени от ЮНЕСКО. Архипелагът се състои от общо 234 острова, чиито заливи и скали приютяват уникални растителни и животински видове. Смята се, че първият остров е формиран преди 5 – 10 милиона години в резултат на тектонична активност. Туристите от целия свят непрекъснато го посещават, за да видят биоразнообразието на островите, което е вдъхновило теорията за еволюцията на Дарвин. Четири от островите са дом на около 30 000 души.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
