
Да измениш хода на историята: Как и защо спират Ниагарския водопад през миналия век
- Екология
- Текст:

Желанието да се промени хода на историята винаги е било ключов мотив на човешката цивилизация в продължение на много векове.През цялата си история хората периодично се опитват да извършат подвиг, който води до директен сблъсък с природата. Сред такива събития е желанието да се покори небето, изобретявайки самолетите, строителството на мегаструктури като пирамидите или дори спирането на един от най-големите водопади в света - Ниагарския водопад.
Ниагарският водопад се състои от две части — Подковата и Американския водопад. Поради пропадането на скални маси между 1931 и 1954 г. Американският водопад е подложен на ерозия, която би могла да доведе до необратимото му изчезване.

В резултат на обществените протести и призивите за спасяване на Американския водопад, инженерният корпус на американската армия поема колосалната отговорност за обезводняване на водопада за ремонт. За решаването на този исторически проблем е построена специална преграда, благодарение на която става възможно водния поток да бъде намален до необходимото състояние.
Тази колосална задача е изпълнена от 1264 камиона с 27 800 тона пясък и земя за запълване на дигата. По време на работата по обезводняването е открит труп на жена със златен пръстен с трагичен надпис "Не ме забравяй" от вътрешната страна.
Скалната порода рочестърски шисти започва да се разпада по време на работата по обезводняването, предизвиквайки сериозна тревога у геолозите. Взето е решение за провеждане на допълнителни тестове. За овлажняване на шистите прокарват тръби с обща дължина триста метра и диаметър около 15 сантиметра.

Целта на такъв грандиозен проект е предотвратяването на по-нататъшната ерозия и проверка на целостта на Американския водопад. След като извършват всички изследвания и тестове, инженерите изчисляват, че работата ще бъде завършена до 1972 г. Проведена е серия от тестове с химически анализ на скалите, инженерно-геоложки и други изследвания.
След повече от пет години усилия, през 1975 г. Международна обединена комисия стига до заключението, че в подножието на Американския водопад са се натрупали 38 5000 тона скосени уплътнения, което е довело до намаляване на височината му два пъти, и че ерозията продължава.

Важният урок за цялото човечество е, че всяко нещо има определена продължителност на живот и че нищо не е вечно, включително и природата. Такъв грандиозен обект като Ниагарския водопад не е изключение. Това изменение е неизбежно, както и самото съществуване на всичко.
Възниква важният въпрос: дали нещо е твърде голямо, за да рухне, като например Американски водопад, или нещо е твърде малко, за да се издигне, като скалата, която с годините е причинила почти пълното изчезване на водопада. Обезводняването на Ниагарския водопад през 1969 г. е жалък урок за силата на човешките усилия в сравнение със силата на могъщата природа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
