
Промишлените предприятия у нас свиват инвестициите си с 15,5%
- Прогнози
- Текст:

През март 2021 г. Националният статистически институт проведе регулярното бизнес наблюдение на инвестиционната активност сред промишлените предприятия, с което беше осигурена информация както за реализираните от тях инвестиции през 2020 г., така и за инвестиционните им планове през тази година.
По данни от изследването разходите за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи в промишлеността през 2020 г. са с 8,7% по-малко спрямо 2019 г.
Резултатите от проведената анкета на инвестиционната активност показват, че плановете на промишлените предприятия през 2021 г. са за свиване на инвестициите с 15,5% в сравнение с направените през предходната година.
В общия обем на очакваните разходи за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи през тази година делът на частния сектор е 85,2%, като мениджърите от този сектор предвиждат намаление на инвестиционните си програми със 17,5% спрямо 2020 г.
По основни производствени групировки (фиг. 1) най-голям относителен дял в инвестициите през 2021 г. се очаква да формира производството на стоки за междинно потребление (38,2%), при което се предвижда понижение от 13,8% в сравнение с предходната година.
На второ място по прогнозен обем на инвестициите са енергийните и свързаните с водата сектори (с относителен дял от 31,1%), при които се очаква увеличение с 4,7% спрямо 2020 г.
Следва производството на недълготрайни потребителски стоки, което е с относителен дял от 15,8%, като предвижданията на мениджърите са за свиване на инвестиционните програми с 30,8% в сравнение с предходната година.
Фиг. 1. Разпределение на очакваните инвестиции през 2021 г. по основни производствени групировки

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
