
Водните инвазивни чужди видове растения представи МОСВ
- Екология
- Текст:

Министерството на околната среда и водите представи в онлайн събитие водните инвазивни чужди видове растения. Събитието е по повод днешния Световен ден на водата, който тази година преминава под мотото „Ценим водата". Кампанията насърчава хората по целия свят да се включат в диалог в социалните мрежи с #Water2Me и да допринесат със своите истории, мисли и преживявания към разбирането за ценността на водата. Целта е заедно да опазваме по-добре този жизненоважен за всички ни ресурс. Това съобщава пресцентърът на МОСВ.
Чужди са видове, които са внесени отвън, а не са естествено разпространени у нас. Появата им е резултат от човешките дейности – транспорт, туризъм, търговия, земеделие, градинарство, залесяване. Понякога навлизането става и като се преодоляват естествените бариери между страните и континентите – през водните басейни, с птиците и животните и др. Повечето инвазивни чужди видове растения имат мощни механизми за размножаване и оцеляване. Те не са претенциозни към околната среда и нямат естествени вредители. Лесно се натурализират и разпространяват, без човешко участие.
Водните инвазивни чужди видове растения са малко познати и почти невидими за нас, но застрашават местните водни екосистеми с техния растителен и животински свят и причиняват затлачвания и задръствания, които нерядко водят до наводнения. Обитават бреговете или са потопени във водите на езера, реки, потоци, блата, създадени от човека водоеми и канали. Растат изключително бързо и се размножават много ефективно. Всички водоеми, особено с бавнотечащи и стоящи води в България, са потенциално изложени на риск от колонизиране от тези видове, включени в Списъка на Съюза към Регламент (ЕС) № 1143/2014. Свободната търговия с тези видове като аквариумни и декоративни растения, включително през интернет, допринася за широкото им разпространение.
Освен че предизвикват необратими промени в дивата природа, те нанасят сериозни стопански щети и застрашават здравето на хората. Те причиняват загуба на селскостопанска продукция и все по-големи разходи за борба с плeвели. Борбата с чуждите видове струва на Европа 12 млрд. евро годишно.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
