
Цените на храните в световен мащаб растат за девети пореден месец
- Свят
- Текст:

Индексът* на цените на храните през февруари е бил 116 пункта, което е с 2,4% по-високо от миналия месец и с 26,5% по-високо от февруари миналата година.
Индексът на цените на захарта се повиши с 6,4% на годишна база, поради продължаващите опасения относно ограниченията в предлагането, на фона на намаляващото производство в ключови страни-производителки и силното търсене на внос от азиатските страни. По-нататъшното повишаване на цените обаче бе ограничено от прогнозите за възстановяване на производството в Тайланд и рекордна реколта в Индия.
Индексът на цените на растителните масла се повиши с 6,2% и достигна най-високото си ниво от април 2012 г. Нарастват цените на палмовото, соевото, рапичното и слънчогледовото масло, се казва в доклада.
Индексът на цените на млечните продукти се е увеличил с 1,7%. Това се дължи на увеличаването на международните котировки за износ на масло под въздействието на силно търсене от Китай, в контекста на ограниченото предлагане на износ от Западна Европа. Цените на сиренето леко са намалели, включително поради увеличение на запасите в САЩ.
Индексът на цените на зърното е нараснал с 1,2%.
Индексът на цените на месото се е увеличил с 0,6%, което се дължи на намаляване на предлагането на говеждо и агнешко месо в ключови региони за производство. Цените на свинското месо, от друга страна, спаднаха поради намаляване на китайските покупки заради свръхпредлагане на непродадени свине в Германия, на фона на забрана за износ за азиатските пазари.
*Индексът на цените на храните на ФАО е средно претеглена стойност, която проследява международното движение на цените за пет основни групи хранителни стоки.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
