
Нараства износът на българско вино за Япония
- Земеделие
- Текст:

Като цяло по-малко количество българско вино е изнесено през 2019 г. в сравнение с 2018 г., но на по-висока цена, според изнесените в „Аграрен доклад 2020” данни. Общото количество на реализираното в чужбина българско вино за миналата година възлиза на 25 050 хил. литра, което е спад със 7,3% спрямо предходната година. За сметка на това средната цена на експортираното вино се е увеличила със 17%, до 1,40 евро/литър, затова стойността на изнесеното вино е достигнала 34 952 хил. евро или ръст от 8,5% в рамките на година.

Основният пазар за българските вина и през 2019 г. продължава да бъде Европейският съюз, където са реализирани общо 20 297 хил. литра (81% от целия износ). Най-големите количества за поредна година са били насочени за Полша – 10 144 хил. литра, което представлява 50% от общия износ за ЕС.
Многократно увеличение на годишна база има при доставките за Хърватия, Словакия, Латвия и Италия, докато чувствително намаление се наблюдава при Франция (с 91,2%).
Износът за трети страни през 2019 г. бележи ръст от 30,2% в сравнение с предходната година, възлизайки на 4 753 хил. литра. Около една трета от това количество е реализирано в Русия. Налице е също така значително увеличение на експорта на вино за Япония (с 49%), за Казахстан и за някои африкански държави като Кот д’Ивоар, Бенин и Нигерия.
По отношение на вноса доставките на вино от ЕС нарастват с 13,2% на годишна база, до 6 842 хил. литра, което представлява 75,8% от общия внос за годината. Традиционно най-големи количества са внесени от Франция, Испания и Италия, като и при трите държави се отчита увеличение спрямо 2018 г., достигащо до 72,4% при италианските вина.
Прави впечатление сериозният ръст през годината на вноса от Обединеното кралство и Унгария - от около два пъти и половина и съответно над девет пъти.
От трети страни през 2019 г. са внесени общо 2 179 хил. литра вино – с 13,3% по-малко спрямо предходната година, главно поради спад на доставките от Северна Македония с 33,3%. В същото време вносът от други основни доставчици сред страните извън ЕС като Нова Зеландия и Чили се увеличава съответно с 15,9% и 13%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
