
Изкуствен интелект ще възстанови аромати отпреди 4 века
- Наука
- Автор:

Европейският съюз (ЕС) отпусна 2,8 млн. евро на екип от изследователи от Обединеното кралство и Европа, които ще използват изкуствен интелект, за да идентифицират и дори да възстановят аромати и мириси, които са се усещали в периода между XVI и XX век, посочва The Guardian.
Проектът Odeuropa може да се похвали с мултидисциплинарен екип от европейски учени и изследователи в областите история, история на изкуството, изчислителна лингвистика, компютърно визуализиране, семантична мрежа, музеология, наука за наследството и химия. През следващите 3 години тези специалисти ще си сътрудничат върху нови методи в областта на „сетивните изследвания и обонятелното наследство“ с цел да съставят енциклопедия на исторически мириси, ухания и аромати, базирана на дигитални текстове и образи. След това ще обединят усилията си с химици, художници и парфюмеристи, за да реконструират колекцията от мириси, документирана в тяхната база данни.
„Само като погледнете текстовете, публикувани в Европа след 1500 г., ще откриете множество описания на мириси, от религиозни като тамян до популярния мирис на тютюн“, казва д-р Уилиям Тълет от Anglia Ruskin University в Кембридж, участник в проекта и автор на книгата „Мирисите в Англия през XVIII век“, съобщава Гардиън.
Изкуственият интелект като средство за написването на история на мирисите
Проектът започва през януари 2021 г. и първата стъпка е разработването на изкуствен интелект, който да сканира исторически текстове на 7 езика за описания на мириси, както и контекста, свързан с тях, както и да разчете мириси в изображения, напр. картини. Енциклопедията ще включва вградени биографии на специфични миризми, както и емоциите и местата, свързани с тези миризми.
„Тя ще включва и описание на носове от миналото на тези хора, за които мирисът е бил важен, както и пояснения за това какво е означавал той за тях“, пояснява д-р Тълет, като добавя, че интерес несъмнено представляват лекарите. „Това може да ни отведе до различни видове миризми, като например розмарин, който се е използвал за защита от чума, или ароматните соли, които през XVIII и XIX век са били считани за антидот срещу пристъпи и припадъци.“
Една от всеобхватните цели на Odeuropa е да установи как се е променяло социалното значение на миризмите през времето. Пример за това е тютюнът. Той е бил внесен в Европа през XVI век и стартира като екзотичен аромат, но след това бива „опитомен“ и става част от мирисовия пейзаж на много европейски градове, разказва д-р Тълет.
Изкуственият интелект се вписва в картината чрез компютърната лингвистика и компютърната визуализация. Алгоритмите на изкуствения интелект ще се използват да „разкопаят“ историческите текстове и изображения и да отрият препратки към аромати и миризми, които ще бъдат включени в онлайн енциклопедията на миризмите. Алгоритмите търсят препратки към качествата на мирисите, тяхното емоционално въздействие и социално звучене и ще дадат възможност на екипа да състави многоизмерно описание на миризмите в продължение на десетилетия и векове.
Проектът Odeuropa ще направи историята по-сензитивна. Възстановените мириси след това ще бъдат използвани в музеите и местата от историческо значение.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
