
AstraZeneca ще инвестира в САЩ $ 50 милиарда
- Актуално
- Текст:

Според изявление на AstraZeneca (AZN), това ще бъде най-голямата им инвестиция, която компанията ще направи до 2030 г. Ще бъдат разширени вече съществуващите производствени бази на AZN в САЩ, в т.ч. в щатите Мериленд и Масачузетс, но ще се изгради и ново производствено предприятие в щата Вирджиния.
Изглежда, че то ще бъде „бисерът в короната” на AZN, след като в изявлението си от компанията го наричат „крайъгълен камък” на американските си инвестиции. Проектът предвижда изграждане и оборудване на „многомилиардно производствено съоръжение”, което ще произвежда медикаменти за „иновативното портфолио” на компанията, в т. ч. препарати за управление на телесното тегло и метаболизма.
От AstraZeneca казват, че за момента 42% от приходите им идват от американския пазар, но плановете им за новата инвестиция целят този дял да се увеличи до 50%.
Сред най-успешните продукти на AstraZeneca са ваксините и онкологичните лекарства Tagrisso и Imfinzi, докато новата им продуктова насока са медикаменти за кардиометаболитни заболявания.
По повод плановете за милиардни инвестиции, пазарни анализатори смятат, че стратегията на фармацевтичната индустрия да инвестира в производства в САЩ цели „да омилостиви” американския президент Доналд Тръмп, за да се избегнат предвижданите от 1 август тежки мита върху вносните лекарства и лекарствени компоненти.
За AstraZeneca обаче, „данъчните и икономическите стимули, които САЩ предлагат, са достатъчни, за да стимулират прехода към производство, базирано в САЩ”.
Още когато започна митническата си реформа, Тръмп обяви, че чуждестранните компании могат да се освободят напълно от мита, като пренесат производствата си в САЩ. Вече се знае, че някои от най-големите във фармацевтичния бизнес са обсъждали с Тръмп основния проблем на такава стъпка – че пренасянето на подобно производство на друг континент не може да стане „за една нощ”.
В отговор от Белия дом са намекнали, че при конкретни ангажименти за производство в САЩ, въвеждането на митата може да се приложи поетапно. От бизнеса също казват, че при ясни перспективи за двустранни споразумения биха обмислили подобна стъпка.
Сред най-големите инвестиционни намерения на компаниите от „голямата фармация”, насочени към САЩ, са $ 55 милиарда от Johnson & Johnson (JNJ) и $ 50 милиарда на Eli Lilly (LLY).
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Съединените щати ще напуснат ЮНЕСКО

Microsoft ще създаде цифрово копие на катедралата Нотр Дам дьо Пари

Петролът поевтинява заради очаквания за спад в търсенето и нарастване на предлагането

AstraZeneca ще инвестира в САЩ $ 50 милиарда

Рекордно за Полша находище на петрол и газ е открито в Балтийско море

САЩ разполагат ядрени бомби във Великобритания за първи път от 17 години

Цената на златото надхвърли 3400 долара за тройунция

Северна Корея забрани на чужденци достъп до новопостроен морски курорт
