Златото и петролът запазват позициите си

Златото и петролът запазват позициите си Снимка: boldbusiness.com

Цените на жълтия метал останаха стабилни на европейския пазар

Търсенето на сигурни активи отново насочи инвеститорите към златото, предвид опасенията, свързани с фискалните перспективи и търговската политика на САЩ. Днес следобед благородният метал се търгуваше за $ 3 351.00 за унция, отбелязвайки съвсем леко повишение (0.04%). При фючърсите се наблюдава спад с 0.4%, фиксирайки цени от $ 3 338,10 за унция, докато спот златото остана малко над фиксираната линия с $ 3 329,43 за унция.

От началото на седмицата кюлчетата поскъпнаха с повече от 2%, възстановявайки се от загубите, предизвикани от примирието между Израел и Иран миналата седмица, което за кратко облекчи геополитическото напрежение.

Последният възходящ импулс дойде, след като Сенатът на САЩ одобри с 51 на 50 гласа мащабния пакет от данъчни облекчения и държавни разходи, определени в „големия красив взакон” на президента Доналд Тръмп, въпреки перспективата, че разпоредбите му може да добавят $ 3.3 трилиона към държавния дълг. Но като бумеранг, тези опасения от нарастващ финансов дефицит отново събудиха апетита на инвеститорите за злато. 

До края на годината  финансовите анализатори очакват „широк и волатилен диапазон на търговия” - от $ 3600 до $ 3100 за унция,  при прогнозна цена в края на 2025 г. $ 3 175 за унция и $ 3 025 през 2026 г.

Допълнително напрежение внася наближаващият краен срок – 9 юли – за въвеждането на предложените от Тръмп мита. Президентът на САЩ предупреди търговските партньори, че няма да има отлагане, насочвайки инвеститорите отново към сигурни финансови убежища като златото. 

Цените на петрола днес са без съществена промяна. Суровият Brent се повиши малко и се търгуваше за $ 67.16 за барел, докато West Texas Intermediate се задържа на нивото си от $ 65.44 за барел. За тази относително постоянна ценова линия допринесе и новината на Американския петроен институт, който обяви, че миналата седмица запасите на САЩ от суров петрол са се увеличили с 680 000 барела. Ръстът изненада някои търговци, тъй като при пиковото търсене през летния сезон запасите обикновено намаляват.

В тази посока „работи” и очакваното споразумение на страните членки на ОПЕК+ да увеличат производството си през следващите седмици – ход, който инвеститорите вече са предвидили и е малко вероятно да изненада пазара.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: