
Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
- Авиация и космонавтика
- Текст:

Китай ще предаде малки части от лунните проби, събрани по време на мисията „Чанъе-5", на университети по целия свят, включително и на два в САЩ, съобщава SpaceNews. Китайското национално космическо управление (CNSA) обяви това решение на космическата конференция в Шанхай.
След внимателно разглеждане са одобрени заявленията на седем университета от шест държави, включително на Университета Браун и Университета Стони Брук в САЩ. Този ход е предприет независимо от продължаващото търговско напрежение между САЩ и Китай и строгите разпоредби, ограничаващи прякото сътрудничество между НАСА и китайските космически агенции.
През 2020 г. апаратът „Чанъе-5“ предостави на Земята около 1731 грама лунен материал. Първоначално пробите бяха достъпни само за китайски изследователи, но през 2023 г. те бяха отворени за международно приложение. Към настоящия момент изучаването на тези проби доведе до големи открития, като например нов минерал и подробности за историята на Луната.
Китай наскоро завърши мисията „Чанъе-6“, която за първи път събра проби от обратната страна на Луната. Понастоящем тези проби са достъпни само за китайски институции, но в бъдеще се очаква да бъдат предадени на международно ниво.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Европейският съюз планира „бариера от дронове“ на границата с Русия

Саудитска Арабия преразглежда грандиозния си план Vision 2030

Илон Мъск ще предложи на акционерите на Tesla да инвестират в стартъпа xAI

Орбан призова ЕС да наложи санкции срещу Украйна

Meta купи стартъп за клониране на гласове

Във Великобритания се оплакват от недостиг на вносни сирена

Биткойн с рекордна цена в началото на „крипто седмицата“

Въвеждането на еврото може да отслаби влиянието на некоректните търговци
