
Белгия призна проституцията за професия с всички трудови права
- Актуално
- Текст:

Представителки на най-древната професия не крият вълнението си, че най-сетне условията им на труд ще се подобрят. Пред Euronews те казват, че законът ще позволи по-голям избор на безопасни места за предлагането на секс-услуги, по начин, който секс-работниците ще определят. Исканията им за социална защита се активираха силно по време на пандемията, когато доходите им паднаха рязко, а неофициалният статут на професията не им позволи достъп до социална подкрепа.
Новото законодателството, което белгийският парламент одобри с 93 гласа „за“, 33 „въздържал се“ и нито един гласа „против“, за първи път позволява на белгийските секс работници да изискват от сводниците си трудов договор, социални и здравни осигуровки и годишен отпуск – мерки, които принципно изключват експлоатацията.
Закоът предвижда още защита от трудови рискове, включително прилагане на стандарти за това кой не може да стане работодател – например, лица с присъди за трафик на хора и кражби. Според закона, проституиращите имат право да отказват клиент или секс, както и право на държавен медиатор при спорове с работодателите.
Само преди две години Белгия първа в Европа декриминализира секс услугите. В други страни като Германия, Нидерландия и Австрия професията е легализирана частично. Страните прилагат свои правила и условия за законно практикуване на проситуцията.
Междувременно, Гемания обяви, че обмисля криминализиране на клиентите на секс-работниците. Подобна мярка предлага и доклад, който Европейския парламент прие с много резерви. Съсловието обаче не е съгласно, подчертавайки, че криминализирането ще отблъсне „добрите клиенти, които искат да спазват закона”, а ще останат само такива, които и без друго са склонни да го нарушат.
Секс-работниците са на мнение, че проблемите им трябва да се решават не на европейско, а на национано ниво, освен един - декриминализирането на проституцията в целия ЕС, по примера на Белгия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
