
Балтийските държави са за задължителна военна служба в страните-членки на ЕС и НАТО
- Актуално
- Текст:

Европейските страни трябва да бъдат много по-подготвени за конфронтация с Русия, а това изисква поредица от мерки. Държавите-членки на НАТО в Европа трябва да върнат военните разходи „на нивата от Студената война“ и „сериозно да обсъдят“ въвеждането на наборна повинност, за да увеличат размера на въоръжените сили”, казва президентът на Латвия Едгарс Ринкевичс.
Той предположи, че военните и политиците биха предпочели професионална армия, но посочи, че наборната служба „ще попълни войските”, защото „Никой не иска това, което се случва в Украйна, да се повтори тук”.
Латвия, Литва и Швеция наскоро въведоха отново наборната повинност, а през февруари Дания започна да обсъжда въвеждането на задължителна военна служба за жените. В Естония, Финландия и Норвегия наборната повинност не беше премахната след края на Студената война.
Според президента на Естония Алар Карис европейските страни трябва да помислят и за въвеждането на специален данък за отбрана. САЩ поемат 68% от разходите на НАТО, а миналата година техният военен бюджет беше $ 860 милиарда срещу $ 404 милиарда за Европа и Канада; „Би било по-добре за нас“, ако цифрите за Европа и САЩ се изравнят”, подчерта Карис.
Естонското правителство предложи разходите за отбрана да се увеличат до 3% от БВП, вместо сега изискваните за страните от НАТО 2%. Според Карис, данък отбрана едва ли ще бъде въведен преди края на 2026 г., но това е „един от начините за директно насочване на средства към отбраната и хората да разберат къде отиват парите“.
През януари главнокомандващият на британската армия генерал Патрик Сандърс заяви, че обществото и обикновените граждани трябва да бъдат подготвени за война с Русия, затова би било разумно да се положат основите на „национална мобилизация“ и формиране на „армии от граждани“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
