
Рекордна е сумата на паричните преводи от чужбина към българите у нас в края на 2023 г.
- Финанси
- Текст:

В края на миналата година е отчетена рекордна сума изпратени пари от работещи в чужбина българи към близките им, като най-много се изпращат от Германия, съобщава Агениця 3CON Communications .
На дневна база у нас пристигат по 4 млн. евро. По данни на НСИ към момента в чужбина работят над 2 милиона българи и почти няма човек от тези регистрирани гастарбайтери, който да не подпомага близките си финансово. След инфлацията от 2013 г. до 2023 г. се отчита увеличение с 600 милиона евро. Към момента по такъв начин се издържат огромен брой домакинства, чиито брой варира над 2,5 млн.
По темата в репортаж за Нова телевизия говори Илиян Насков - изпълнителен директор на Factor I.N.
Проучването, което се използва за твърденията, е направено от компанията за парични преводи и използва два индекса, като първият индекс е за общите цени на потребление на българското домакинство и показва, че през 2021 година изменението е с 8% при средна транзакция 7%. Тоест, нашите съграждани отчитат поскъпване на живота, констатира Насков.
Вторият индекс е за прага на бедността. За 2022 г. той е 530 лв., като средната сума, която се изпраща дневно към момента, е 630 лв. (за сравнение, в предходната година е 550 лв., което също е цитирано от проучването. Парите, които българите получават от своите близки, се използват основно за битови сметки, в по-малка част за услуги и лекарства, след това за ремонти, и най-малко - за закупуване на движимо и недвижимо имущество.
На въпроса дали има сезонност при повишение на изпращаните средства, Илиян Насков отговаря, че обикновено преди Великден и Коледа се изпращат най-много пари, предвид, че са празници. Относно това, дали имат значение регионите - най-много се изпращат в слабо развитите райони, заявява за БНР изпънителният директор на Factor I.N.
Внесените пари от чужбина подобряват БВП
В Топ 3 на държавите, които внасят пари към български домакинства са, разбира се, Германия, САЩ и Великобритания. За Германия е обичайно, тъй като тя винаги е била най-ценената като високодоходна страна от българите.
Внесените пари увеличават жизнения стандарт, което повишава потреблението и води до растеж на бизнеса и икономиката. Внесените пари представляват 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, коментира Насков. Това, разбира се, положително влияе върху българската икономика, но остава проблемът с липсата на работна сила в българските предприятия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
