
Най-високата 3D принтирана кула ще съживява туризма в швейцарско село
- Актуално
- Текст:
Футуристичната „Бяла кула” (Tor Alva) прилича на декор от фантастичен филм. Заобиколена от заснежените върхове на швейцарските Алпи, конструкцията наподобява вековно дърво и е достатъчно здрава, за да издържи на студените зими и силните ветрове в планинския район.
Проектът TorAlva започна преди три години като инициатива за съживяване на западащите села в прохода Джулиер, който някога е бил важна транзитна точка между Северна и Южна Европа. В Мюленс, селото, където се монтира кулата, днес живеят едва 16 души, а много сгради са изоставени и празни.
Nova Fundaziun Origen, регионалната културна фондация, предложи областта да се съживи чрез архитектурно чудо като Tor Alva, което ще привлича посетители не само само като архитектурна и строителна забележителност, предоставяща смайващи гледки, но и чрез концертите и спектаклите, които ще се организират – една добра възможност гостите да пренощуват в района.
Чудо на модерното строителство, Tor Alva е продукт на години работа и сътрудничество между десетки инженери, специалисти по материали и учени. Кулата е направена от бетон и се печата триизмерно с помощта на процес на екструдиране, въведен за първи път в Департамента по строителни технологии към Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих.
Въпреки че 3D печатът на бетон съществува от години, отпечатването на Бялата кула за първи път интегрира арматура от армировъчни стоманени пръти, които придават на структурата необходимата за височината ѝ стабилност, обясняват пред Euronews проектантите ѝ Михаел Хансмайер и Бенджамин Диленбургер.

Кулата е изградена от 32 сглобяеми колони, които лесно могат да бъдат отпечатани и сглобени на място. Развита е на пет нива, свързани с вита стълба, достигаща до купола, къдета е концертната сцена, заобиколена с 45 места за зрители. Около фасадата е предвидена подвижна, полупрозрачна мембрана, която да предпазва посетителите от студеното зимно време.
Отпечатването на първите колони започна в началото на февруари, като 3D-печатът на всички елементи ще отнеме 900 часа. Този нов начин на изграждане носи изключителна свобода на дизайна и е уникално предизвикателство от структурна гледна точка. Според проектантите, формата от разклоняващи се колони с вълнообразна повърхност не би могтла да бъде постигната с традиционните строителни методи.
Макар и авангарден, със своята индивидуалност проектът е своеобразно „връщане във времето преди индустриализацията и преди да се появят масовото производство и поточните линии”, когато личният стил в занаята на майсторите строители е характеризирал облика на сградите, казват архитектите. Те се гордеят и с откритието си да проектират колоните в изключително устойчивата Y-образна форма, показала отлични резултати при предвижданите натоварвания, суровия планински климат и предстоящите културни събития.
Друго предимство на 3D отпечатаната бетонна структура е, че за изливането на елементите ѝ не се използват кофражи или рамки, което спестява материали, а роботизираното принтиране води и до икономия на бетон.
Проблемът с края на живота на сградата, който е един от най-замърсяващите аспекти на строителната индустрия, също е решен от факта, че конструкцията се разглобява лесно. „Цялата тази кула е построена от модули, които просто са „завинтени” заедно – така че можем да я разглобим и да ѝ дадем втори живот, било отново като кула другаде, или да направим от компонентите ѝ части на друг проект”, планират архитектите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
