
С какви средни доходи разполагат европейците
- Актуално
- Текст:

В случая, географският принцип е ясно изразен – с най-висок среден доход разполагат хората в западноевропейските и скандинавските държави, докато в повечето южни и източноевропейски страни доходите са значително по-ниски.
Един от начините за измерване и сравняване на разликите е като се обвържат средният доход на глава от населението и стандартът на покупателната способност (PPS) във всяка страна, което дава представа за стандарта на живот. PPS е съобразен с разликите в цените в отделните държави и при икономическите анализи се прилага като символична валута, определяща до колко могат да се разпростират в покупките си хората в различните европейски страни.
Така през 2022 г. България е на дъното по покупателна способност на глава от населението в ЕС, еквивалентна на 9 671 PPS – два пъти по-ниска от средната за ЕС (18 706 PPS) и почти три пъти и половина „по-скромна” от тази в Люксембург, който води класацията с 33 214 PPS. Следващите позиции заемат Норвегия (27 090 PPS) и Швейцария (26 389 PPS).
В топ-10 са още Нидерландия, Австрия, Белгия, Исландия, Дания, Германия и Финландия. Прави впечатление голямата разлика в средния доход на глава от населението в четирите най-големи европейски страни – докато Германия и Франция осигуряват на жителите си PPS над средната за ЕС (съответно 9-то и 12-то място), то Италия и Испания се класират далеч по-слабо, макар и също над средното за ЕС, заемайки съответно 17-та и 18-та позиция.
Хърватия, последната страна, която се присъедини към ЕС, бележи по-висока PPS от шест страни от ЕС, нареждайки се на 24-та позици, преди Португалия, Гърция и Унгария. По-ниска PPS от България показват само страни извън ЕС, в т.ч. Сърбия, Черна Гора, Турция, Северна Македония и Албания.
Все пак, през последните пет години средните доходи на гражданите на ЕС са се увеличили със 17%, като най-голям ръст бележи Румъния (101%), следвана от Сърбия (68%) и Литва (66%). Според Евростат, от 2017 до 2022 г. средният доход на българите се е увеличил с 50%, а този на германците – с 40%. Всъщност, за тези пет години средният доход на глава от населението е намалял само в Турция, отбелязвайки спад от 27%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
