
Дузпа: съдят Роналдо за $ 1 милиард
- Актуално
- Текст:

Ищците твърдят, че участието на Роналдо ги е убедило да направят инвестиции, оказали се в последствие губещи и сега искат от футболиста обезщетение на "сума над" $1 милиард. През ноември 2022 г. Binance, в партньорство с Роналдо, обяви първата си колекция „CR7“ от незаменими токени (NFT) която според футболиста ще възнагради феновете „за всичките години на подкрепа“.
NFT са виртуални активи, които могат да се купуват и продават, но нямат изражение в реалния свят, т.е., съществуват само цифрово, припомня ВВС. Самата колекция „CR7“ използва инициалите и номера на фанелката на Роналдо. Абревиатурата вече е била марка на редица луксозни продукти, от обувки до аромати, което направи Роналдо един от най-богатите спортисти на света.
Binance и Роналдо обявиха партньорството си чрез видеоклип, разпространен мощно в социалните медии. Във видеото любимецът на милиони футболни фенове се обръща към тях като към бъдещи инвеститори и казва: „Ще променим NFT-играта и ще изведем футбола на следващо ниво“. В началото на продажбите през ноември 2022 г. най-евтиният NFT от колекцията се търгуваше за $ 77, докато този ноември цената му е около $ 1.
Ищците твърдят, че участието на Роналдо в кампанията CR7 на Binance е довело и до „500% увеличение на търсенията“ към криптоборсата и е насърчило много хора да инвестират, купувайки т.нар. „нерегистрирани ценни книжа“ – например криптовалутата BNB на Binance.
Според Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), тези активи могат да се считат за ценни книжа и затова знаменитостите, които ги популяризират, трябва да спазват законодателството на САЩ. Председателя на SEC Гари Генслър смята, че популярните личности трябва „да разкрият на обществеността от кого и колко пари получават, за да насърчават подобни инвестиции”.
Роналдо също е трябвало да го направи, но е премълчал, казват ищците. Те са завели груповия иск седмица след като Министерството на правосъдието на САЩ нареди на Binance да плати $ 4,3 милиарда неустойки и конфискации. Криптоборсата, която е регистрирана на Каймановите острови, е обвинена, че улеснява транзакциите на престъпници и терористи и заобикаля санкции. Главният изпълнителен директор на Binance Чангпенг Дзао призна нарушения за пране на пари и подаде оставка.
Експерти казват, че проблемите са далеч по-мащабни от един футболист, пък бил той и Роналдо, и насочват вниманието към глобалните финансови регулатори, които се забавиха с установяването на ясни насоки за този развиващ се финансов пейзаж. Пример за това са паралелно заведените групови искове срещу Висшата лига по бейзбол, Formula 1 и MercedesBenz, популяризирали неуспешната крипто борса FTX.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
