
Борсовите цени на урана са на най-високото си ниво от 15 години
- Енергетика
- Текст:

Декемврийските фючърси за т. нар. „жълта торта“ (пречистен от примеси концентрат на уранова руда) след търговията на 21 ноември, поскъпнаха на Нюйоркската стокова борса (COMEX) с 1,89% до $ 81 за паунд,което се случва за първи път от февруари 2008 г., но вчера отбелязаха лек спад до $ 80.25, според tradingeconomics.com
Котировките са на 15-годишен връх, пише Bloomberg. Фючърсите на уран не са се търгували на такива нива след аварията в японската атомна електроцентрала Фукушима-1, когато използването на ядрена енергия намаля и цените паднаха.
Но след нахлуването на Русия в Украйна правителствата отново се обърнаха към сравнително нисковъглеродната ядрена енергия, за да диверсифицират доставките и разширят спектъра на енергийните източници. Някои европейски компании дори удължиха живота на своите реактори, за да компенсират резкия спад на руските газови доставки.
В резултат на това през 2022 г. цените на фючърсите на уран се повишиха с 13,4%, а през 2023 г. - с още 58,91%. Търсенето повиши и стойността на доставчиците, като на Нюйоркската борса най-големият доставчик на уран в света - канадската компания Cameco - отбеляза поскъпване на акциите си с повече от 95% .
Същевременно доставките от производителите намаляват, включително в предприятията на Cameco в Канада. Неотдавнашният военен преврат в Нигер също наруши снабдяването на европейските ядрени централи. Освен това пазарът на ядрено гориво се стреми да избегне силната зависимост от обогатителните фабрики, по-големият процент от които се контролират от „Росатом”.
Инвестиционната компания Sprott Asset Management, специализирана в търговията с уран, смята, че покачващите се цени ще насърчат съживяването на замразени скъпи производства на уран, както направи австралийската минна компания Boss Energy, рестартирайки плановете си, спрени преди повече от десетилетие. И Sprott Asset Management, и други експерти, очакват цените на урана да продължат да растат през. следващите 10 до 20 години, или докато светът не намери друг нисковъглероден източник на енергия в големи количества.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
