
Шест страни в Съвета за сигурност искат Русия да върне окупираните територии на Грузия
- Актуално
- Текст:

Те призоваха Москва "да върне" Южна Осетия и Абхазия на Тбилиси, съобщава Fox News. В изявлението се отбелязва, че след нахлуването на Русия в Грузия през август 2008 г., Кремъл разви "по-агресивна тенденция" в политиката си към съседните страни, както през 2014 г., и сега в Украйна.
„Ние осъждаме продължаващото военно присъствие и упражняването на ефективен контрол над Абхазия и региона Цхинвали в Южна Осетия, които са неразделна част от Грузия, както и действията на Русия да анексира тези региони“, се казва в изявлението.
Формално двете самопровъзгласили се републики не са част от Русия, но през август 2008 г., след кратка война с Грузия, Москва разположи в Южна Осетия и Абхазия военни бази и призна независимостта на двата анклава. Последваха я Венецуела, Никарагуа, Науру и Сирия. В документите на ООН Абхазия и Южна Осетия се считат за територии на Грузия, която ги смята за окупирани от Русия.
Изявлението „препотвърждава независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Грузия в нейните международно признати граници" и осъжда „постоянните провокации на Русия” като военни учения на територията на Грузия, издигане на огради от бодлива тел по „границите”, незаконни задържания и отвличания на местни хора, възпрепятстване на свободата на движение.
Освен това апелът на шестте обвини Русия в „дискриминация на етническите грузинци, забрана на образованието на техния роден език и умишлено увреждане на грузинското културно наследство“. Подписалите изявлението поискаха Международният наказателен съд да разпореди арести за военните престъпления срещу цивилни етнически грузинци по време и след руската инвазия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
