
На почивка през горещата вълна?
- Актуално
- Текст:

Изследвайки такава вероятност, Euronews и Bloomberg вещаят „края на една ера” на летните почивки. Проучване, проведено по поръчка на Европейската комисия, подкрепи тази прогноза с цифи и факти, откривайки нов модел в търсенето на туристически услуги – увеличаване на туристическия поток към северните европейски региони, при значителен отлив на туристи от Южна Европа.
„Но това не е срив, а промяна“, контрират от асоциацията на френските туристически агенции Entreprisesde Voyage. Според тях се развива друг модел: през пролетта и есента ще пътуваме до Андалусия и гръцките острови, през лятото – в Скандинавия, Северна Франция или например в Мавриций, където, през юли и август е зима, със средна температура 14°С.
Според Entreprisesde Voyage, предпочитаните летни дестинации на французите тази година са трите най-горещи страни - Гърция, Испания и Тунис, плюс Антилите. Отчитайки увеличения брой туристи в Скандинавия, Северна Франция или Елзас, от асоциацията са убедени, че „професионалистите в туризма в Южна Европа и Северна Африка вече се подготвят в бъдеще да посрещат повече туристи през юни и септември, и по-малко през юли и август”.
Федералната статистическа служба във Висбаден потвърди, че най-много германци са избрали Италия и Австрия (по 14%), следвани от Испания (11%), Франция (7%) и Холандия (7%).
Според Световната организация по туризъм (UNWTO), през 2020 г. Европа е генерирала 41% от световните приходи от туризъм, регистрирайки 51% от всички международни пътувания, което означава 582 милиона туристи.

От неправителствената организация Европейска туристическа комисия (ETC) смятат, че европейският туристически пазар е във възход, след като броят на пристигащите в Европа тази година вече е достигнал 95% от посещаемостта за 2019 г. Търсенето остава устойчиво високо, въпреки пандемията, инфлацията, растящите разходи и горещините. Това се дължи и на туристите от САЩ. Възползвайки се от изгодния валутен курс, те са се увеличили най-много в Португалия (+79%), Турция (+78%) и Черна гора (+43%), отчитат ЕТС.
От Италианската федерация за пътуване и туризъм Fiavet са оптимисти: „От времето на Одисей пътуването в Средиземно море е незаменимо преживяване и това няма да се промени. Разбира се, туризмът се променя в името на по-голямата устойчивост, но дори в това горещо време трудно ще намерите места в Сицилия, Пулия или Калабрия”.
Няма масово анулиране на пътувания заради горещите вълни, отчитат и пътните агенции. Според тях, Испания и Италия почти са върнали туризма си на предпандемичните нива, а Гърция дори очаква повече посетители – с други думи, един добър летен сезон, въпреки горещите вълни, горските пожари и бурите, които ще засегнат главно резервациите в последния момент, но не и тези, направени месеци по-рано.
Според експертите, туристите се увеличават главно в държави, които предлагат добро съотношение цена/качество. Оценките на Европейската комисия за туристическия поток до края на май 2023 г. показват, че четири страни се възползват особено добре от тази репутация: Сърбия бележи ръст с 27%, България с 21%, Черна гора с 12% и Турция с 9%.
И докато страните, претърпели тежки горещини и горски пожари обмислят стратегии, гарантиращи безопасността на туристите, ето 7 прости правила за летуващите: пийте достатъчно вода, пазете кожата си от изгаряне, не се излагайте на прегряване, плувайте с повишено внимание, пазете се от комари и други насекоми, носете си лична аптечка и се информирайте за най-близкото лечебно заведение.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
