
Турция осъди известен медицински специалист на затвор
- Свят
- Текст:

Специалист по криминалистика и водещ правозащитник, д-р Финканджъ беше арестувана преди два месеца, след като в прокюрдска медия поиска независимо разследване на твърденията, че турските военни са използвали забранени химически оръжия срещу кюрдски бойци в Северен Ирак, съобщи ВВС.
Кюрдската работническа партия (ПКК), която ЕС и САЩ смятат за терористична организация, публикува през октомври видео, което според източника, показва как турски войски пускат неизвестно вещество в пещера, както и ефектите му върху мъж и жена кюрдски бойци. ПКК идентифицира 17 свои членове, които според нея са били убити наскоро по този начин.
Турското правителство категорично отрече да е използвало химически оръжия срещу ПКК и обвини г-жа Финканджъ в обида на Турция и разпространение на терористична пропаганда. Вчера тя беше осъдена на две години и осем месеца затвор, след само три изслушвания и без надлежен процес, както твърдят адвокатите ѝ. В Турция обаче хора с присъди под три години рядко влизат в затвора, така че след делото д-р Финканджъ беше освободена и възторжено посрещната от привържениците ѝ.
Според кореспондента на ВВС в Истанбул Зейнеп Ердим, която е присъствала на делото, процесът се е гледал в малка зала с малко над 100 души присъстващи. Поддръжниците на г-жа Финканджъ са скандирали „Няма да накарате Турската медицинска асоциация да мълчи” и „Няма да се предадем на мрака”.
Миналата година Турция прие нов медиен закон, изискващ до три години затвор за разпространяване на невярна информация, която би предизвикала „страх и нарушаване на обществения ред“. Amnesty International описа закона като „още един мрачен ден за онлайн свободата на изразяване и свободата на печата в Турция“. Държавният департамент на САЩ критикува турското правосъдие, описвайки ситуацията като „продължаващ съдебен тормоз над гражданското общество, медиите и политическите лидери“.
През последните години президентът Реджеп Тайип Ердоган разшири контрола си върху медиите. Опасенията са, че тази тенденция се засилва, предвид предстоящите избори за президент и парламент тази година.
В Световния индекс за свобода на пресата за 2022 г., съставен от „Репортери без граници”, Турция е на 149 място от общо 180 държави.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
