
Археолози откриха мястото, където е погребан Свети Николай
- Свят
- Текст:

Свети Николай (или Свети Никола) е раннохристиянски епископ от гръцки произход от морския град Мира в Мала Азия по време на Римската империя. Той е извършил много чудеса, но също така е известен и със своята щедра практика на дарителство, от която е се е развила концепцията за Санта Клаус и Синтерклаас (Дядо Коледа).
Векове след смъртта му византийският император Теодосий ІІ заповядва да се построи Николска църква на мястото, където Свети Николай е служил като епископ. Тялото му е ексхумирано и погребано в църквата, но през ХІ век сл. Хр. останките му са пренесени и запазени като свещени реликви в базиликата Сан Никола, разположена в Бари, Южна Италия.
По време на Първия кръстоносен поход венециански моряци отново пренасят по-голямата част от останките му и ги транспортират до Венеция, където са разположени в базиликата на манастира Сан Николо ал Лидо.
През 1953 г. огледът на фрагментите от кости от Бари и Венеция показва, че те принадлежат на един и същ човек, въпреки че достоверността на определянето дали принадлежат на Свети Николай е неубедителна.
Според Осман Еравшар, председател на Регионалния съвет на Анталия по опазване на културното наследство, гробницата и саркофагът на Свети Николай са били разположени в основата на фрески, изобразяващи Исус, където екипът е открил първоначалния фундамент на църквата и античен мозаечен под от ІV век след Христа.
Новите доказателства свидетелстват за това, че приликата на църковната сграда с храма Гроб Господен в Йерусалим още веднъж потвърждава тази теория, доколкото и двата обекта имат сходни архитектурни особености, такива, като например недовършен купол, което свързва Свети Николай с историята за разпъването на Исус и възнесението му в Йерусалим.
Еравшар добавя, че "саркофагът му трябва да е бил поставен на специално място, а именно в частта с трите апсиди, покрита с купол. Там открихме стенопис, изобразяващ сцена, в която Исус държи Библията в лявата си ръка, а с дясната прави знак за благословия".
Изследователите също така откриват мраморна подова плочка с гръцката дума "благодат", която би могла да бъдат маркер, показващ точния гроб на светеца.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
