
Азиатските страни се отказват от руските въглища
- Икономика
- Текст:

Това се доказва от митническите статистики на страните, пише „Коммерсантъ”. През първите седем месеца на 2022 г. Южна Корея е намалила доставките на въглища от Русия с 3% Япония - с 25% , а Тайван с 33,3%. Изданието отбелязва, че преди войната с Украйна азиатският пазар се смяташе за един от най-обещаващите за руската въгледобивна индустрия, което насърчи развитието ѝ, включително с държавни субсидии.
Дори консервативната прогноза предполагаше увеличение на доставките на въглища за азиатските страни от 84 милиона тона през 2018 г. до 123 милиона тона през 2035 г., с мащабни доставки главно за Китай, Индия, Япония, Южна Корея и Виетнам.
Но следвайки Европа, Япония вече обяви намерението си да се откаже от руските въглища. През август Тайван не поднови договорите си за доставка на руски въглища, а Южна Корея възнамерява да намали обемите им, макар че е много по-зависима от този внос, който за първото тримесечие на 2022 г. заема около 68% от въглищните доставки в страната.
Според експертите, най-перспективните пазари за руските въглища остават Китай и Индия, които, следвайки примера с петрола, могат да се възползват от ситуацията и да получат добри отстъпки за доставките на руската суровина.
Европейското ембарго на практика спря износа на руски въглища по вода, а капацитетът на железопътния транспорт не може да се справи с обема на експорта. Много руски въгледобивни компании не успяват да продадат продукцията си и реално са изправени пред заплаха от фалит.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
