
Откъде произлиза изразът "гвоздеят на програмата"?
- Свят
- Текст:

"Гвоздеят на програмата" означава някакво централно събитие, най-главното и важното в каквото и да било.
Самата фраза възниква в Париж и за неин автор се смята Алфонс Доде. В книгата от 1888 г. "Тридесет години в Париж", разказвайки за постановката на пиесата, Доде цитира думите на директора на театъра: "Ами ако вмъкнем танцьор с тамбурина в пиесата? Липсва ни гвоздей, за който успехът може да се захване". Този случай се счита за появата на дадения афоризъм и използването на думата "гвздей" в метафоричен смисъл.
Година по-късно, по време на Световното изложение на постижениятата в Париж, за което специално е издигната и открита Айфеловата кула, тя веднага е наречена "гвоздеят на експозицията". Критикът Владимир Стасов през 1889 г. пише с раздразнение: "Тази нелепа дума беше още по-нелепа от самата Айфелова кула, но се оказа апетитна за повечето и оттогава няма отърваване от нея".
Много граждани, все още не разбирайки тогава метафората, се опитват да открият прилика на Айфеловата кула с истински гвоздей, забит в сърцето на Париж. Изразът обаче се разпространява и се закрепва, като постепенно се асоциира с нещо, което създава незаличимо впечатление за величественост и мащабност. С модата за копиране на всичко френско, този израз скоро се появява и в другите езици.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
