
Ензим разгражда пластмасови отпадъци за часове
- Знание
- Текст:

Новият авангарден процес за рециклиране носи безкрайни възможности във всяка една индустрия, в това число при управлението на отпадъците, но и в преработката и повторната употреба на собствени продукти в някои сектори, смятат учените.
Екипът е нарекъл ензима FAST-PETase (функционална, активна, стабилна и толерантна PETase). Разработката се състои основно в модифицирането на бактерии, които разграждат пластмаса. Процесът се осъществява от машинно обучен изкуствен интелект. Пет от постигнатите мутации са показали свойството да разграждат пластмасата бързо, при различни условия в околната среда.
Една от най-силните страни на процеса е неговата обратимост - след като ензимът свърши своята работа за разпадането на пластмасата на основните ѝ молекулярни единици, учените демонстрират, че могат да ги „съберат” отново, създавайки цикъл за бърза деполимеризация и повторна реполимеризация.
Засега FAST-PETase е тестван при температури до 50°С, върху 51 различни пластмасови опаковки, пет различни полиестерни влакна и тъкани и бутилки за вода от PET – пластмасата, която присъства в купища потребителски продукти и съставлява 12% от глобалните пластмасови отпадъци, от които за момента се рециклират едва 10%.
Така че, FAST-PETase може да помогне донякъде. Ензимът е сравнително евтин, мащабното му промишлено производство не е особено трудно, транспортирането му също.
При огромните количества пластмасови отпадъци и при положение, че за момента разграждането им е оставено най-вече на природата – а това продължава десетки, дори стотици години - алтернативни стратегии очевидно са отчаяно необходими и новият ензим може да стане една от тях.
Изследването, публикувано в сп. Nature, е убедително доказателство за силата на обединените усилия между различните дисциплини – синтетичната биология, биохимията и изкуствения интелект.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
