
Британски учени оцениха патогенността на следващия щам на COVID-19
- Здравеопазване
- Текст:

Следващият щам на COVID-19 може да убие много повече хора и да бъде по-патогенен от делта или омикрон. Това заключение направиха британски учени, а материалът за новите коронавирусни заплахи беше представен от The Guardian.
„Вариантът омикрон не идва от делта, а идва от напълно различна част от родословното дърво на вируса. Тъй като не знаем къде ще се появи нов вариант в родословното дърво на вируса, не можем да знаем и нивото на патогенност. Тя може да бъде както повече, така и по-малко патогенна”, казва епидемиологът професор Марк Уулхаус от Университета в Единбург.
Други учени са съгласни с тревожните заключения на професора. Дейвид Набаро, специален представител на Световната здравна организация (СЗО) за COVID-19, също е съгласен с непредсказуемостта и случайността на мутацията и инфекцията: „След омикрон ще има повече варианти и ако са по-заразни, те ще доминират. Те могат да се окажат по-смъртоносни или да имат по-сериозен негативен ефект [върху организма]“, смята ученият.
Обсъждането на последиците от новия щам идва на фона на бъдещо премахване на ограниченията заради коронавируса в Обединеното кралство.
Плановете за отмяна на мерките, насочени за борба с коронавируса, се появиха в правителството на Обединеното кралство на 19 януари 2022 г. Тогава Джонсън уточни, че се планира да бъдат отменени ваксинационните паспорти, изискването за носене на маски на обществени места и в транспорта, както и прехвърляне на някои служители на дистанционна работа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
