
Как ще ни се отрази рецесията в еврозоната
- България
- Източник: Euronews
- Автор:

Очаква се еврозоната да бъде сред най-тежко засегнатите от пандемията, като МВФ прогнозира в края на юни, че растежът ще се свие с 10,2 на сто тази година, а глобалният растеж ще спадне с 4,9 на сто. „Това е масивен спад на доходите, който е по-голям, отколкото по време на световната финансова криза", сподели Антонио Фатас, професор по икономика в бизнес училището INSEAD.
Прогнозата на Европейската комисия е малко по-оптимистична от МВФ, като предвижда икономиката в еврозоната ще се свие с 8,7 на сто тази година. Междувременно ОИСР очаква икономиката на еврозоната да се свие с 9,1% тази година, ако страните успеят да укротят пандемията. Да припомним, че еврозоната се сви с 5,5% през 2009 г., докато се справи с финансовата криза.
Лошата новина е, че тази рецесия е по-сложна за справяне, отколкото през 2008 г. „Тази е напълно различна, защото няма такива слабости в нито един икономически сектор“ и вместо това е „смесица от шокове от търсенето и предлагането без очевиден виновник“, добави той.
Добрата новина обаче е, че „този път правителствата реагираха много по-рано и много по-силно“, продължи Фатас. Според МВФ досега политиците в целия свят са вложили над 10 трилиона долара в икономиката, за да предотвратят фалити и да защитят работните места.
И все пак въздействието се усеща. Броят на заетите в еврозоната намалява с 0,2% през първото тримесечие на тази година в сравнение с предходното тримесечие. Очаква се също безработицата да се увеличи още повече, тъй като блокирането с цел предотвратяване на разпространението на коронавирус се въвежда в Европа едва от средата на март и тъй като правителствата започват да отказват подкрепата си за компании.
Правилата за социално дистанциране и несигурността също могат да накарат хората да харчат по-малко и да спестяват повече, докато компаниите могат да отложат инвестиции, които от своя страна вероятно ще повлияят на доходите.
И също като предишната криза, възстановяването в еврозоната е малко вероятно да бъде еднообразно с южните страни, които се очаква да страдат повече и по-дълго. „По-силни страни като Германия и Холандия ще се възстановят много по-рано от страни с по-слаби основи като Италия, Испания и Гърция", обясни Фатас. Той прогнозира, че при условие че няма голяма втора вълна, северните и западните страни трябва да се върнат на стабилна икономическа основа в рамките на две до три години.
„Но в страните от Южна Европа очаквам много по-продължително, много по-дълго възстановяване - каза той. - Причината е, че тези страни имаха много повече структурни проблеми и не могат да подкрепят икономиките и компаниите си в еднаква степен", подчерта той, като прогнозира, че „повече компании ще фалират в Италия, отколкото в Германия".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
