
Шотландците ще правят биогориво от уиски
- Екология
- Текст:

Едно от големите предприятия възнамерява да оптимизира доставката на алкохолни продукти към потребителите. Камионите на фирмата ще бъдат преоборудвани за използването на биогорива, които се предвижда да се произвеждат от отпадъци при производството на уиски, разказа в интервю за AFP мениджърът на William Grant & Sons Кърсти Дагнан:
„В рамките на този проект ще превръщаме отпадъците от алкохолното проидводство в газ, който ще служи като гориво. По този начин ще можем да доставяме нашите напитки, използвайки възобновяеми енергийни източници с ултра ниски въглеродни емисии. Така че това е фантастична крачка напред както за нас, така и за цялата индустрия.“
В компанията отбелязват, че това е важно не само за опазването на околната среда. Директорът на William Grant & Sons - Стюарт Уотс свързва с прехода към собствено биогориво надеждите за намаляване на разходите:
"Ако вземем предвид разходите за закупуване на камион, неговата експлоатация и поддръжка през целия период на използване, както и разходите за гориво, тогава разходите за биогаз и дизел ще бъдат съпоставими. Така че за компании като нашата е по-интересно да използват транспорт с биогаз, отколкото традиционните дизелови камиони.“
Експертите на предприятието изчисляват, че един камион, използван за доставка на шотландско уиски, изхвърля годишно до 250 тона CO2 в атмосферата, а преминаването към биогорива може да намали този показател с 95%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Удостоиха екоактивистката Грета Тунберг със званието "Почетен доктор по теология"

Царевицата се оказа защитена от глобалното затопляне на генно ниво

Стартира проект за дуално обучение на национално ниво

Изменението на климата ще промени Европа завинаги

Спортните федерации могат да получат финансиране през Фонда на фондовете

Планирате резарвация за Великден, майските празници или за лятото?

„Активни Потребители“ предлага практичен модел срещу високите цени

Мечешко училище, еко-предприемачество и Воден парламент - как се живее екологосъобразно
