
Пластмасови отпадъци се превръщат в гориво за самолети
- Технологии
- Текст:

Пластмасовите отпадъци започнаха да се използват като гориво за самолети, съобщава интернет порталът ferra.ru. Технологията, която прави това възможно, е внедрена от учени от Държавния университет във Вашингтон. Интересното е, че процесът на рециклиране на пластмасови отпадъци и превръщането им в гориво за реактивни двигатели отнема само 60 минути.
Новата научна разработка позволява в рамките на час да се рециклира полиетилентерефталат (ПЕТ) в гориво за реактивни двигатели и смазочни материали. Методът не само опростява процеса на преработване на пластмаса, но и позволява да се спестяват финансови средства. Новата технология включва използването на катализатора рутений и разтворител.
Един от авторите на разработката - Хунфей Лин, отбелязва, че по време на рециклирането на пластмасата с новата технология специалистите могат самостоятелно да регулират температурата, времето за преработване, както и количеството на катализатора.
„Процесът е много гъвкав. Компаниите ще могат да го настройват в зависимост от своите задачи и от компонента, който искат да получат в крайна сметка", споделя Лин.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
