
IT фирми: Задава се риск за събираемостта на приходите в бюджета
- Финанси - икономика
- Текст:

Въвеждането на софтуерна фискализация в търговските обекти крие сериозни рискове за събираемостта на приходите в бюджета, тъй като не може да бъде гарантирано, че всички транзакции ще бъдат регистрирани и информацията ще бъде предадена към НАП.
За това алармират в писмо до изпълнителния директор на приходната агенция Галя Димитрова четирима от най-големите в страната производители на фискални устройства и специализиран софтуер - „Датекс“, „Тремол“ „Дейзи“ и „Елтрейд“.
Писмото е провокирано от предложението да се въведе софтуерна фискализация и слуховете, че ще се премахнат съществуващите фискални устройства, които гарантират съхранението и достоверността на информацията за оборотите, изпращана в НАП.
Предвижда се те да се заменят с някакъв имагинерен софтуер и облачна структура на свързване на стандартни устройства, което до голяма степен създава условия за нерегламентирана намеса и модифициране на информацията, предавана към НАП, се отбелязва в писмото.
Според четирите компании в момента съществуващата система за отчетност в най-голяма степен гарантира интересите на фиска и финансовата отчетност на търговските обекти. В последния си вариант Наредба Н-18 е добър механизъм за събираемостта в бюджета.
Ако се обезпечи цялостното й внедряване, тя ще гарантира по-висока събираемост и изключително висок контрол върху оборотите както на търговските обекти, така и на заведенията за обществено хранене и електронните магазини.
Към настоящия момент са разработени и сертифицирани всички фискални устройства, обезпечаващи този процес. Разработени са и богато разнообразие от софтуери, обхващащи всички сфери на търговската дейност, а и голяма част са сертифицирани в съответствие с изискванията на Наредба Н-18.
За да се довърши процесът, е необходимо да се обезпечи със законови и управленски средства внедряването на тези устройства и софтуер в търговската мрежа, за да приключи този процес и гарантира събираемостта, т.е. не са необходими абсолютно никакви допълнителни инвестиции, тъй като те са направени досега от НАП, от производителите на фискални устройства и от самите търговци.
„Недоумение у нас буди фактът, че в работната група в НАП, която обсъжда темата „софтуерна фискализация“, не са поканени специалисти на „Борика“ АД, на „Информационно обслужване“ и др. В същото време като основни консултанти на НАП в медиите се назовават 3-4 собственика на малки софтуерни компании, които нямат опит в сферата на фискалното законодателство и чиито общи приходи са около един милион лева годишно. Те нямат съществен пазарен дял в страната, а непрекъснато се представят като представители на различни асоциации“, се казва в писмото.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Байдън заяви, че иска да се качи на дърво

Пекин се цели „в задния двор на САЩ”, предлагайки на Аржентина въоръжение

САЩ ще разрешат на Samsung да доставя на Китай оборудване за производство на чипове

Норвегия разкри нови подробности за експлозиите, които повредиха "Северните потоци"

Военновъздушните сили на САЩ получиха своето първо електрическо летящо такси

Санкциите срещу Русия стопяват долара, признават от ЕБВР

Хилъри Клинтън се обърна към Владимир Путин на малко име

Португалци дадоха на съд 32 държави заради климатичното им бездействие
