
Един от шестима млади хора е спрял да работи от началото на пандемията
- България
- Източник: Euractiv
- Автор:

Около 17,1% от заетите млади хора по целия свят са спрели да работят от началото на пандемията COVID-19, а тези, които остават на работа, споделят, че работното им време е намалено с 23%, сочи доклад на Международната организация на труда (МОТ), публикуван в сряда (27 май).
Докладът на МОТ: COVID-19 и светът на работа, който следи ефекта от пандемията, показа, че кризата COVID-19 удря младите хора по-бързо и по-силно.
Според доклада зоните на търговията на едро и дребно, производството, бизнес и административните дейности и настаняването и хранителните услуги са тези, при които кризата има по-голямо влияние върху икономическия резултат.
Почти три четвърти от младите хора, работещи в тези четири сектора, или 131 милиона, са неформално заети, така че те не се облагат с данъци, нито се контролират от каквато и да е форма на управление.
Младите жени представляват по-малко от 39% от световната младежка заетост и почти 51% от младежката заетост в сферата на настаняването и хранителните услуги, както и 44% в сектора на бизнеса и административните дейности.
Изключването на младите хора от пазара на труда поради дълготрайното въздействие на пандемията е „една от най-големите опасности за обществото“, се казва в доклада.
Дори преди кризата повече от 267 милиона млади хора не са били в заетост, образование или обучение, включително почти 68 милиона безработни млади хора.
Прекъсването на образованието и обучението, появата на по-големи пречки за намиране на работа, настоящата вълна от загуба на работни места и сривът на бизнеса са някои от дългосрочните предизвикателства за младите хора, подчертани от МОТ.
В поредица от препоръки за политиката МОТ подчерта, че сега е необходимо правителствата и институциите да предприемат действия, за да предотвратят риска от „локдаун поколение“.
Мащабни и целенасочени отговори на политиката по заетостта, съчетани с подкрепящи макроикономически политики, инвестиции в тестване и проследяване и прилагане на широкомащабни програми за гарантиране на заетост и обучение (като схемата за гарантиране на младежта на Европейския съюз) са някои от препоръките, предложени от МОТ.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
