
Литва и Финландия ще произвеждат противопехотни мини
- Актуално
- Текст:

По план производството трябва да започне през 2026 г., предвид нарастващата заплаха от Русия, съобщава Reuters, позовавайки се на представители на правителствата в Хелзинки и Вилнюс.
„Ще похарчим стотици милиони евро за противотанкови и противопехотни мини“, казва пред агенцията Каролис Алекса, заместник-министър на отбраната на Литва. Според него, предвид двете „опасни” граници - 274 км с Русия и 679 км с Беларус - страната му ще поръча на литовската промишленост десетки хиляди противопехотни мини.
Развивайки свое производство, Литва ще може да доставя тези оръжия и на други страни, включително Украйна, смята Винцас Юргутис, ръководител на Асоциацията на отбранителната промишленост на страната.
Финландия има 1340 км. обща граница с Русия - най-дългата от всяка друга страна в състава на НАТО. „За да гарантира сигурността на доставките, Финландия трябва да има собствено производство на противопехотни мини. Това е високоефективна и много рентабилна оръжейна система“, казва Хейки Ауто, председател на комисията по отбрана във финландския парламент. Според него Финландия също би могла да изнася противопехотни мини.
Четири финландски отбранителни компани вече са уведомили парламентарната комисия по отбрана, че са заинтересувани от производството на това въоръжение. По план и в Литва и във Финландия то може да започне след като изтече шестмесечният процес на оттегляне от Отавската конвенция.
Трите други държави от НАТО и ЕС – Полша, Латвия и Естония, които също се оттеглиха от споразумението, засега не са обявили планове за производство на мини, но техни представители са посочили пред Reuters, че при необходимост – т.е., при заплаха от Русия - биха могли бързо да започнат масово производство.
Украйна също се оттегли от Отавския договор, стремейки се да се защити по-добре от Русия, която както САЩ и Китай не е страна по договора.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Във Великобритания се оплакват от недостиг на вносни сирена

Биткойн с рекордна цена в началото на „крипто седмицата“

Въвеждането на еврото може да отслаби влиянието на некоректните търговци

Украинци, които не одобряват руската агресия, няма да могат да влизат в Русия

Китай отчита рекорден износ въпреки замразяването на търгоията със САЩ

ЕС и Мексико са готови да продължат „митническите” преговори със САЩ

Украйна и Азербайджан подписаха пътна карта за енергийно сътрудничество

В ЕС заявиха готовност за въвеждане на контрамерки срещу САЩ
