
26 октомври става Ден на мавруда
- Вино
- Източник: www.somelier.bg
- Текст:

Инициативата е на Българска асоциация на винените професионалисти. Първото честване на българския сорт вино ще се проведе през 2021 г.
Днес България заема 15-о място в световната класация на страните, производители на вино, което до голяма степен отговаря на действителния потенциал на българското лозарство и винопроизводство. Засадените площи с винени лозя са около 60 000 хектара, а регистрираните винопроизводители са над 260. Годишното производство на вино от регистрирани производители се движи около 140 милиона литра годишно, от които на местния пазар се реализират приблизително 90-95 млн. литра.
Датата на празника не е избрана случайно. Според народната традиция точно на Димитровден – 26 октомври, се спира с тежката полска работа и хората се отдават на празненства през зимния сезон. Самият мавруд, тежко и пивко вино, се консумира през този по-студен период на годината.
Денят на мавруда ще продължава поне една седмица, като за център на събитията е избран Пловдив, тъй като сортът е разпространен основно в региона. По време на празненствата се предвиждат промоции на различни марки български мавруд, винени дегустации, лекции за качеството и спецификите на виното за специалисти и любители, уикенд пакети за винен туризъм.
От мавруд се е приготвяла и прочутата Станимашка малага, с която страната ни е била известна в чужбина, благодарение на винопроизводителя 4-то поколение от Асеновград – Аристид Чорбаджака. Прочутата малага се правила само от мавруд, при това бран късно, за да е с висока захарност. Точно на Димитровден започвал Чорбаджака гроздобера. След това изсипвал маврудените чепки, но предварително почистени от изгнилите зърна. Преди края на ферментацията по усет източвал част от виното и го изпарявал.
Получената гъста смес, подобна на петмез, добавял обратно във виното и по този начин тихата остатъчна ферментация го сгъстявала. Така виното ставало по-гъсто и по-черно. Добивало сладък вкус, а ароматът се засилвал. Тъй като технологията наподобява производството на малага в Испания, виното било наречено Станимашка малага. Гроздовият еликсир е печелил много награди от международни конкурси и изложения и прославил родното винено производство зад граница.
Сподели

Плаващото сметище по река Искър ще бъде почистено до края на седмицата

Правителството ще отпусне 470 хил. лв. на община Лъки за спешни дейности

Месечната инфлация на потребителските цени за декември 2020 г. е 0,5%

Зимният сезон приключва със 75% спад на туристопотока

Видеоигрите замениха музиката в младежката култура

Словакия забрани излизане от домa без отрицателен тест за COVID

Фонд на фондовете: Стартира нова инвестиционна програма

Златото губи от по-силния долар

Европейският съюз трябва да подкрепи малкия бизнес
КЕШ клуб
300
3 000
30 000