
Икономическа прогноза за европейски градове и региони
- Прогнози
- Източник: oxfordeconomics.com
- Автор:

Очакванията на експертите от Oxford Economics са, че варшавската икономика ще бъде в най-добра позиция да отговори на пандемията. Това се дължи на решенията на полското правителство да влезе в карантина по-рано - което ограничи броя на случаите и му позволи да облекчи някои от мерките - както и на основния тласък на растежа в града. Прогнозите са, че БВП на Варшава ще се свие с 3,5% през 2020 г., а 2021 г. вече да надвиши нивото отпреди кризата с над 1%.
Берлин и Копенхаген са на второ и трето място, според специалистите на Oxford Economics, като прогнозата е и двете икономики да достигнат до спад с 5,0% през 2020 г., но след това рязко да се развият и да надминат нивата от 2019 г. до 2021 г.

Берлин ще надмине всички други големи германски градове благодарение на по-ниската зависимост на столицата от производството и по-голямата концентрация на ИКТ, бизнеса и обществените услуги.
Копенхаген пък се възползва от бързите действия на датското правителство за ограничаване на разпространението на вируса, както и от щедрия правителствен пакет за фискална подкрепа. Очакванията са, че Копенхаген ще успее да се стабилизира поради големия си дял от сектори, насочени към потребителите.
Виена и Стокхолм са останалите от петте града, които очакваме да надминат нивата на БВП отпреди рецесията до 2021 г. По-специално Стокхолм се откроява поради решението на шведското правителство да не налага никакви мерки за блокиране и вместо това да разчита на гражданите да работят от вкъщи и да спазват социално разстояние, където е възможно. Това означава, че се очаква икономиката на Стокхолм да се свие с 3,6% през 2020 г., преди да се възстанови напълно до 2021 г.
Въпреки че Лондон е най-бавният голям европейски град, който се връща към „нормалното“, според данните на Google Mobility, се очаква високата специализация във финансите и бизнес услугите да помогне на столицата, както стана и в Манчестър и Бирмингам. Прогнозите са, че БВП на Лондон ще се свие със 7,4% през 2020 г. и ще остане с 0,5% под нивото отпреди кризата до 2021 г.
По същите причини се очаква икономиката на Париж да е най-стабилна от всички френски градове като цяло, чиято икономика ще се свие с 9,0% през 2020 г., но ще остане с 2,9% под нивото от 2019 г. до 2021 г. Очаква се Лион да се възстанови по-бързо от Париж - до голяма степен поради по-бързия си основен растеж през последните години.

В краткосрочен план Амстердам е по средата, като прогнозата за БВП на града е да спадне с 5,2% през 2020 г., а до 2021 г. да остане с 1,0% под нивото от 2019 г. Очаква се секторите на туризма и транспорта на града да понесат големи загуби, тъй като данните от летище Schiphol (обикновено третото най-натоварено в Европа) показват пътникопоток с 66% спад.
Италия беше първата европейска страна, която преживя тежкото огнище на коронавирус. Но като се имат предвид приглушените перспективи, преди пандемията дори да започне, остават очакванията Рим и Милано да са сред европейските градове с най-слаби икономики в краткосрочен (и средносрочен) период.
Коронавирусът нанесе тежки удари и на Испания по отношение на икономическото въздействие – най-вече на огромния й туристически сектор. Тъй като страната вече е в средата на голяма втора вълна, Барселона и Мадрид са в дъното на тази класация за 2020/2021. Прогнозите са БВП на Мадрид да се свие с 10,6% през 2020 г., а на Барселона - с 12,5%, което отразява по-голямата зависимост на последния както от производството, така и от туризма. Но с новите случаи в Мадрид, които сега значително надвишават тези в Барселона, до 2021 г. се очаква и двете икономики да останат с около 6,0% под нивата от предрецесията и да не се възстановят напълно до 2023 г.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
