
Метеоролозите очакват 2020-а да е най-топлата година от началото на измерванията
- Екология
- Източник: The Guardian
- Автор:

Въпреки намалените емисии през последните месеци, са необходими дългосрочни промени, казват учените.
Тази година се очаква да е най-горещата в света, откакто започнаха измерванията, според метеоролозите. Те смятат, че има от 50% до 75% вероятност 2020 г. да счупи рекорда, поставен преди четири години.
Въпреки че глобалният локдаун временно изчисти небето, той не направи нищо за охлаждане на климата, което се нуждае от по-дълбоки, дългосрочни мерки, казват учените. Рекордите за топлина са счупени от Антарктида до Гренландия от началото на януари, което изненада много учени, тъй като това не е година на Ел Ниньо (явлението, което обикновено се свързва с високи температури).
Националната администрация за океански и атмосферни условия на САЩ заяви, че се следи отблизо рекорда от 2016 г., когато температурите се покачиха в началото на годината поради необичайно интензивен Ел Ниньо и след това паднаха.
Американската агенция заяви, че има 99,9% вероятност 2020 г. да бъде една от първите пет години по рекордни температури. Отделно изчисление на Гавин Шмид, директор на Института за космически изследвания Наса Годард в Ню Йорк, намери 60% шанс тази година да постави рекорд.
Ненормалното време все повече се превръща в норма, тъй като температурните измервания падат година след година и месец след месец.
Този януари беше най-горещият измерен месец, оставяйки много арктически държави без сняг в столиците си. През февруари изследователска база в Антарктида регистрира за първи път на южния континент температура над 20 градуса. На другия край на света Гренландия постави априлски рекорд от 6 градуса в края на април.
През първото тримесечие горещината беше най-силно изразена в Източна Европа и Азия, където температурите бяха 3 градуса над средните. През април големи части от САЩ набъбнаха. Центърът на Лос Анджелис достигна априлски връх от 34 градуса, според Националната метеорологична служба.
Карстен Хаущайн, климатолог от Университета в Оксфорд, заяви, че глобалното затопляне се доближава до 1,2 градуса над прединдустриалните нива. Той каза, че неговият онлайн тракер показва сравнително консервативно ниво на затопляне от 1,14 градуса поради пропуски в данните, но че това може да се повиши до 1,17 градуса или по-високо, след като бъдат включени най-новите данни.
Въпреки че пандемията поне временно намали количеството на новите емисии, той сподели, че натрупването на парникови газове в атмосферата остава огромно притеснение.
„Климатичната криза продължава да не намалява - каза Хаущайн. - Емисиите ще намалеят тази година, но концентрациите продължават да се увеличават. Малко вероятно е да успеем да забележим забавяне на натрупването на атмосферни нива на ПГ. Но сега имаме уникалния шанс да преразгледаме своя избор и да използваме кризата като катализатор за по-устойчиви транспортни средства и производство на енергия (чрез стимули, данъци, цени на въглерод и т.н.).“
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000