Изчислиха как изкуственият интелект застрашава работната сила в страните с високи доходи

Изчислиха как изкуственият интелект застрашава работната сила в страните с високи доходи Снимка: newhorizons.com

Позовавайки се на ново изследване, Euronews пише, че в глобален план автоматизацията може да замени почти 10% от работещите жени и едва 3.5% от трудещите се мъже

Проучването, осъществено от Международната организация на труда (МОТ) към ООН и Националния изследователски институт на Министерството на цифровите въпроси (NASK) на Полша, установи, че пред най-голям риск от неравенство между половете са страните с високи доходи, където 41% от жените са на престижни работни места, но само 28% от мъжете оценяват работната си позиция като добре платена. 

Проучването е изчислило, че в глобален план изкуственият интелект (ИИ) потенциално застрашава едно на всеки четири работни места. Събраните данни показват, че застрашените работни позиции са концентрирани в страни с по-високи доходи. Особено голям е рискът в Европа и Централна Азия, където ИИ има потенциала да замени 39% жените на добре платени длъжности и 26% от мъжете с добри трудови възнаграждения.

Все пак заместването на хора с ИИ на трудовия пазар все още е ограничено и е по-скоро потенциален риск, а не реална загуба на работни места, посочват авторите на изследването.

Любопитна е методологията, довела до това заключение: първо мащабен екип анкетьори  е проучил трудовите перспективи на 1640 души, заети в различни области в Полша. След това резултатите са анализирани от малка група международни експерти, които са разработили... инструмент с ИИ, за да прогнозра кои от 29 000 работни задачи в 2 500 професии биха могли да се автоматизират. 

От изчисленията на ИИ става ясно, че технологията може да се справи с част от задълженията на чиновническите професии, основно служители по въвеждане на данни, машинописки, оператори на текстообработващи машини, счетоводители и счетоводни служители. Следващото застрашено трудово съсловие са медийните, софтуерните и уеб разработчиците, специалистите по бази данни и някои от работещите във финансовата сфера. 

Докладът допуска, че броят на загубените работни места може да се колебае в зависимост от мащаба на навлзането на ИИ, от ограниченията и инфраструктурните пропуски в технологията, както и от недостига на квалифицирани кадри.

Авторите му призовават правителствата, служителите и професионалните организации да развият и внедрят „приобщаващи стратегии“, които могат да защитят по най-добрия начин качеството и производителността на всяко работно място в застрашените области. 

Учените подчертават, че това е важно, тъй като общественият дебат около навлизането на ИИ се фокусира върху етичната страна на процеса, отклонявайки общественото внимание от ключовите решения – ясни регулации, ясни граници и стриктен контрол. С други думи, всичко отново е в ръцете на хората и от тяхната (не)добронамереност зависи как ще използват ИИ – грандиозното човешко постижение на нашето време.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: