
Кой кой е в САЩ?
- Bright Life
- Текст:

Снимка на американския президент в папски одежди се появи днес сутринта в личния му акаунт в Truth Social, а след това и в акаунтите на Белия дом в Х/Twitter и в Instagram. Изображението очевидно е генерирано от изкуствен интелект. Публикацията – само 11 дни след смъртта на папа Франциск – предизвика ожесточени критики, но пък и събра повече от 100 000 лайка.
С особеното си чувство за хумор, Тръмп може би е решил да доразвие отговора, който даде миналата седмица на брифинг на ливадата пред Белия дом. Попитан кой би искал да е следващият папа, Тръмп отговори: „Аз бих искал да бъда папа. Това би бил моят избор № 1!” За да бъде ясно, че се шегува (с такава тема), американският президент добави, че всъщност няма предпочитан кандидат, но в Ню Йорк има „един много добър кардинал”…
Ако на въпросния брифинг Тръмп поне се опита „да замаже” неудачната си шега, то снимката му като папа, публикувана без никакъв текст, привлече много негативни коментари – от „не е смешно”, „не е сатира”, „не е безобидно” – до „обезпокоително”, „неразумно”, „неуважително” и дори „отвратително”.

Все пак Тръмп може би се чувства по някакъв начин „на ти” с Божиите дела, след като на погребението на папа Франциск разговаря с украинския президент Володимир Зеленски – дълго избягвана среща, която заглади пропастта между двамата и която някои духовници нарекоха „чудото на папа Франциск”.
Ако днешната сензация в САЩ беше „фото-превъплъщението” на американския президент в най-високия духовен сан сред католиците, то близкият му съратник Илон Мъск през седмицата намери повод да се сравни с Буда – във връзка с ръководната му позиция в Департамента по правителствена ефективност (DOGE).
Потвърждавайки слуховете, че ще се оттегли от задълженията си в Белия дом, технологичният милиардер „обеща” светло бъдеще на DOGE. Запитан кой ще ръководи департамента след като той напусне, Мъск отговори: „Необходим ли е Буда за будизма? Не беше ли по-силен след смъртта му?“ За да не остане неразбран, Мъск поясни: „DOGE е начин на живот. Като будизма“.
Двете малки „рекламни” кампании с религиозен контекст на американския президент и първия му съветник може да минат под мотото „няма лоша реклама” – ако не внушаваха краен нарцисизъм или просто лош вкус. Друг въпрос е дали вярващите католици и будисти са толкова толерантни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

В Китай се проведе първият в страната турнир по футбол между хуманоидни роботи

Първият в историята спътник за производство на чипове в космоса беше изведен в орбита

Австралия възнамерява да постигне от САЩ пълна отмяна на търговските мита

Над една четвърт от британския бизес е бил атакуван от хакери

Как изглежда най-старият камък на Земята, който е на повече от 4,1 милиарда години

Иран: Какво се промени след 12-дневната война

Израел е подготвял своя план за нападение срещу Иран още от 2010 г., установиха медии

Иран отвори въздушното си пространство за международни транзитни полети
