
Brexit: какво получиха британците за пет години
- Акценти
- Текст:

Пет години по-късно противоречията в британското общество продължават – логично, след като привържениците на Brexit надделяха над противниците му само с няколко процента. BBC Verify изследва пет важни последствия за Обединеното кралство.
Според икономисти и анализатори Brexit е повлиял отрицателно върху търговията в страната, въпреки някои договорени с ЕС облекчения. Като цяло търговията се спъва от т. нар. „нетарифни бариери“ – пространна и често сложна документация, задължителна за компаниите при внос и износ за ЕС.
Едни проучвания сочат спад на британския износ от 30%, докато други изчисляват намалението само на 6% - значителна разлика, резултат от различните статистическите и сравнителни методи и прогнози, предвид глобалната търговска ситуация. По-тежко засегнати са малките фирми.
Според прогнозата на Службата за бюджетна отговорност (OBR), в дългосрочен план износът и вносът на стоки и услуги ще намалее с още 15%, което ще свие икономиката на Обединеното кралство с около 4% - приблизително £100 милиарда.
След Brexit Обединеното кралство сключи търговски споразумения с Австралия и Нова Зеландия и продължава да работи в тази посока със САЩ и Индия. Според експерти обаче, тези стъпки биха могли да компенсират спада в търговията между Обединеното кралство и ЕС едва с 14%.
Имиграцията, която беше ключова тема в кампанията за референдума през 2016 г., се разви в две посоки – тази от ЕС е почти нулева, докато потокът пристигащи от други части на света е станал по-интензивен, подхранван основно от студенти и служители за здравеопазването и грижите за деца, болни и възрастни – сектори, за които са издадени най-много работни визи.
С Brexit приключи свободата на пътуване за притежателите на британски паспорти, което засегна както туризма, така и служебните пътувания. Намаля и потока туристи от ЕС към Обединеното кралство, а се задава и ново предизвикателство – ЕС планира през 2025 г. да въведе нова автоматизирана компютърна система (EES) за влизане и излизане, която ще регистрира пътниците от страни извън блока, отбелязвайки име, вид документ за пътуване, биометрични данни и датата и мястото на влизане и излизане.
Въздействието на този механизъм все още може само да се предполага, но опасенията са най-малко за по-големи опашки по граничните пунктове. Плюс това се очаква шест месеца след въвеждането на EES ЕС да въведе и нова Европейска система за информация и разрешение за пътувания (ETIAS) – сертификат, който британските граждани ще трябва да получат, ако искат да пътуват до 30 европейски страни.
Справедливо е да се отбележи, че и Обединеното кралство въвежда реципрочна мярка за граждани на ЕС, която ще влезе в сила от 2 април 2025 г. , като няма да се изисква само от граждани на Ирландия.

Правният суверенитет - възможността Обединеното кралство да следва свои закони, а не тези на ЕС - беше друго важно обещание в кампанията преди референдума за Brexit. За да ограничи трусове, непосредствено преди излизането си от ЕС през 2020 г. Обединеното кралство включи хиляди европейски закони в своето законодателство, като предвиди и срок на действието им, който обаче системно се удължава.
Същевременно някои европейски закони бяха променени, каквато опция се предвижда и занапред. Много законодателни промени след Brexit настъпиха в британското данъчно законодателство. Така например от 2021 г. Островът въведе нулево ДДС за най-употребяваните санитарни продукти, но пък обложи с ДДС таксите в частните училища.
Парите, които Обединеното кралство внасяше в ЕС, бяха сериозен лост в подкрепа на Brexit, като британският дял в бюджета на ЕС през последната финансова година от членството на страната в блока се оценява на £ 18,3 млрд. Реално обаче, британският принос е поне наполовина по-малък: £ 4 милиарда от вноската бяха т. нар. договорена „отстъпка”, а като финансиране в подкрепа на британското селско стопанство, трудовия пазар и образованието, в страната се връщаха още около £ 5 млрд.
Същевременно, през 2023 г. Великобритания реши да възобнови финансовия си принос за научно-изследователската общоевропейска програма Horizon. Справедливо да се отбележи, че Обединеното кралство и неговите научни институции винаги са били приоритетен бенефициент на програмата, печелейки големия дял от грантове.
Има, разбира се, още множество други последствия от Brexit - с положителен или отрицателен знак, но в последната година сътрудничеството с ЕС отново тръгна напред, особено в областта на отбраната. И предвид че лейбъристкото правителство работи за „пренастройка” на отношенията с ЕС, Brexit ще остане постоянна и важна тема за дебати и анализи още много години напред, докато обществените нагласи остават 50:50 – плюс-минус.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
