
Китай доминира в глобалната слънчева енергия
- Икономика
- Текст:

Очевидно, за Китай е ясно не само като стратегия, но и като инвестиции, че слънчевата енергия е стратегически ресурс – като батериите или електромобилите, отбелязва swissinfo.ch. Пекин се грижи особено добре за продажбите на своята гигантска соларна продукция. В страната масово се инсталира слънчева техника, но износът е голямата част от търговията с китайските соларни продукти.
В тази ситуация на ожесточена конкуренция, най-важното за европейските производители е да си осигурят клиенти, тъй като Китай може да ги изхвърли от бизнеса, казват експерти с десетилетен опит, ръководили най-реномираните европейски лаборатории за фотоволтаици. Един от лостовете за това е крайната необходимост Европа най-сетне да спусне търговските си бариери пред китайските соларни продукти.
Друг неприятен факт е, че на фона на добре финансираната и бързо развиваща се китайска соларна индустрия, ЕС предлага недостатъчна и разпокъсана финансова подкрепа. Реално погледнато, катастрофалната ситуация за западната соларна индустрия идва основно от липсата на институционална и правителствена подкрепа за производителите на слънчева енергия и технологиите за производството ѝ
Според швейцарските експерти, позицията на европейските правителства е особено опасна и „много тъжна”, след като не осъзнават, че лишавайки соларната индустрия от подкрепа, практически действат срещу иначе подробната и дълго разработвана "пътна карта" към енергийния преход, към който уж се стремят.
По всичко изглежда обаче, че Китай може да го осъществи много по-бързо и ефективно от ЕС и САЩ . Част от това е и преференциалната продажба на електромобили на вътрешния китайски пазар, подкрепена вече и от производството на 100 милиона автобатерии годишно.
И ако всичко това е добра новина за планетата, може да бъде фатална не само за соларната индустрия на Америка и Европа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
