Падна правителството на Франция
- ЕС
- Текст:
Във все по-типична „сглобка”, леви и крайнодесни се обединиха и сринаха правителството на Мишел Барние само три месеца след като беше назначен от президента Еманюел Макрон. Бившият вече френски министър-председател предизвика отрицателния вот, опитвайки се да използва специални правомощия, за да прокара бюджета си без гласуване, припомня Euronews.
Какво следва? Първо, ако бюджет не бъде гласуван до 20 декември, правителството може да използва конституционните си правомощия, за да го приеме. Твърде вероятно е Барние да оглави служебно правителство.
Номинирането на нов премиер е в ръцете на Еманюел Макрон – процедура, за която не се предвижда краен срок. Все пак френският президент изглежда ще действа бързо, след като от Елисейския дворец съобщиха, че тази вечер ще направи обръщение към нацията.
Така или иначе, изборът на нов министър-председател определено ще е сложен, предвид силно разединената френска Национална асамблея без ясно мнозинство, а нови извънредни избори може да се свикат едва следващия юли.
Ситуацията около самия Макрон също се нажежи. Въпреки че президентският му мандат продължава до пролетта на 2027 г., някои партии го призовават да подаде оставка, след като скорошно проучване установи, че само 22% от французите са доволни от него. Според политически анализатори, оставката му е възможен ход, но моментът е крайно неподходящ при настъпилия политически хаос и натиска от страна на ЕС заради рязко надхвърления дефицит на Франция - 6% от БВП, при таван за ЕС от максимум 3%.
Колкото до опозицията, от крайнодясната партия „Непокорена Франция” нарекоха деня „исторически” и вярват, че са защитили демокрацията. Като лидер в сянка на (крайно)десния „Народен сбор” Марин Льо Пен заяви, че падането на правителството не е победа, а единствено възможно решение.
Левият лидер Жан-Люк Меланшон също смята свалянето на правителството за „неизбежно”. Но не всички от дясно и от ляво споделят това, посочвайки, че Барние се е опитал да върне Франция „на прав път”, докато левицата и крайната десница са обединили сили, за да дестабилизират страната, хвърляйки я в политическа криза.
В същото време Франция е меко казано развълнувана от две събития. Едното е официалното откриване на Нотр Дам, насрочено за 7 и 8 декември, след пет години ремонт, последвал опустошителния пожар от април 2019 г.
Възстановяването на култовия парижки храм обедини нацията – докато ново журналистическо разследване я разедини, разкривайки леви и крайнодесни депутати (и евродепутати) в тесни връзки с Хамас и Хизбула. Според журналистите, въпросните френски политически фигури използват терористичните групировки, за да си осигурят при следващите избори гласовете на голямата арабска общност във Франция.
Още по темата във
facebook