
За да бъде уважавана от Тръмп, Европа трябва да ускори своето стратегическо пробуждане
- ЕС
- Текст:

Той припомни, че ЕС излезе от първия мандат на Тръмп по-силен и посочи, че общността трябва да става все по-независима и да се раздели с пораженческите настроения и внушенията, че е слаба. Според него, опасенията, че второто президентство на Тръмп ще се отрази негативно на Европа, са преувеличени.
„Преди осем години пред нас стояха абсолютно същите въпроси –Тръмп, Брекзит и едва ли не край на ЕС. Но през последните седем години ние придвижихме нашата Европа напред. Решително. И сега сме в състояние да посрещнем предизвикателствата, пред които сме изправени”, заяви Макрон.
Той припомни, че Франция и Европа успяха да се сработят с първата администрация на Тръмп и решението на новоизбрания президент да направи първото си международно пътуване до Париж миналия месец, е доказателство, че Старият континент остава ключов партньор за Вашингтон.
Приключвайки с оптимизма обаче, френският президент предупреди, че „ако решим да бъдем слаби и пораженчески настроени”, шансът САЩ на Тръмп да ни уважава, е малък. В тази връзка френският лидер призова за много по-бързо и по-силно развитие към независимост, включително в отбраната и търговията.
В областта на отбраната Макрон посочи необходимостта от „мащабна европейска инвестиционна програма с европейски приоритети - включително чрез съвместни заеми и опростени правила, които да улеснят инвестирането и иновациите за европейските компании”, предвиждайки, че и САЩ ще направят същото.
Що се отнася до икономиката и търговията, Макрон изтъкна, че Европа е изправена „пред реален риск да се размине със САЩ и Китай“, така че на свой ред трябва да се откаже от установените правила, които сега единствено тя спазва, докато Вашингтон и Пекин развиват своите индустрии много по-протекционистки.
„Правилата на СТО вече не се спазват нито от Китай, нито от САЩ и аз не разбирам защо ние продължаваме да го правим. Не работи. Така че да се събудим! Да защитим нашата търговска политика и да осигурим честна и равнопоставена конкуренция. Да обявим мащабна регулаторна пауза и да преразгледаме регулациите”, призова френският президент и посочи, че през феврурари заедно със свои колеги от ЕС ще обсъдят тези теми, с цел през март да направят конкретни предложения в тази посока.
Въпреки изявленията на Тръмп, че ще спре войната в Украйна, Макрон подчерта, че „бързо и лесно решение” няма да има – още повече, че „новият американски президент сам даде да се разбере, че САЩ нямат шанс да спечелят нещо, ако Украйна загуби".
Според Макрон пътят към решаване на конфликта е в ръцете на Вашингтон и Европа, които заедно трябва да променят характера на ситуацията и „да убедим Русия да седне на масата за преговори”. Френският лидер отбеляза че единствено украинците трябва да водят дискусиите по териториални въпрси, но да ги водят реалистично – докато гаранциите за сигурност на Украйна ще трябва да бъдат основна отговорност на Европа, защото „такава е географската и геополитическата реалност”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
