
Как изкуственият интелект се бори с COVID‐19 по време на най-голямото технологично събитие за годината в Дубай
- Компании ИКТ услуги
- Източник: Euronews
- Автор:

Стартирал през 2019 г., AI Everything вече е едно от най-големите, посветени на AI събития в света. Той привлича правителства, стартиращи фирми, Global 2000s (годишната класация на най-добрите 2000 публични компании от списание Forbes) и малки и средни предприятия (МСП), за да покажат новите си AI проекти на повече от 10 000 международни посетители.
Обединените арабски емирства, първата държава в света, която избра специален държавен министър за изкуствения интелект, е една от водещите държави, когато става въпрос за прилагане на инициативи за AI в основните индустрии. Омар Бин Султан Ал Олама, който стана първият министър на изкуствения интелект през 2017 г., казва, че той никога не е бил по-актуален от ситуацията с COVID 19: „Проблемът с пандемията е, че тя е движеща се цел; тя се разпространява много бързо."
На събитието Шериф Бешара, главен изпълнителен директор на Американската болница в Дубай, призна, че е изненадан доколко AI е помогнал да се предскаже търсенето на медицински капацитет по време на пандемията. „Спомням си първата среща, на която присъствахме в Комитета за бедствия и кризи, и как всички частни сектори наистина се изненадаха от правителството, че използваха AI - казва той. - Той ни даде своите прогнози и (беше) много ясен относно броя на случаите в Дубай и ОАЕ, относно консумативите и оборудването, от които се нуждаем, и от колко отделения за интензивно лечение и критични легла имаме нужда."
Едно успешно скорошно приложение, което Шериф Бешара отбеляза, е за роботизирани хирурзи с изкуствен интелект, които помагат на човешките им колеги допълнително да намалят усложненията като инфекции по време на операция: „Нашата роботизирана хирургия (е лекувала) 105 случая по време на пандемията при пациенти с изключително висок риск, (което води до) нулеви инфекции, нулеви усложнения.“
По отношение на образованието по време на пандемията, дистанционното обучение и домашното обучение напомнят на много родители за важността на качественото обучение.
Това е една област, в която д-р Абдула Ал Карам, председател на Органа за знания и развитие в Дубай, вярва, че човешкото докосване може да бъде намалено, но никога да не бъде заменено. „Учители се регистрират, за да се свържат с детето, да научат детето за него самия и да го научат за света около себе си. AI няма да го направи - казва той. - Така че мисля, че пандемията наистина възстанови преподаването като професия. [...] Това, което технологията може да направи, е да засили нашата свързаност и следователно нашата човечност. И мисля, че поради пандемията ни показа колко важна е нашата човечност."
Във Фондация за бъдещето в Дубай се работи по управлението на AI в педагогиката - изучаването на това как знанията и уменията се предават в образователен контекст. Мариам Обаид АлМейри, ръководител на проекта на фондацията, казва, че е важно да се гарантира, че AI, използван в образованието и отдиха, е етичен, отговорен и защитава поверителността на децата: „Видяхме използването на AI в подкрепа на децата с аутизъм, за да се научат на емоции. И това става чрез AI - това, което наричаме Smart Toys. Но това, което много ни интересува, е как AI може да помогне на учителите да преподават по-добре."
Пандемията стимулира възприемането на изкуствения интелект, но някои неща винаги ще се нуждаят от човешко докосване, за да работят в комбинация с тези невероятни инструменти.
Следващото събитие AI Everything ще се проведе в Дубай през март 2021 г.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
