
Робот размаза до смърт човек в Южна Корея
- Актуално
- Текст:

Работникът инспектирал сензорите на устройството до късните часове през нощта преди тестово пускане, планирано първоначално за 6 ноември, но отложено, именно заради проблеми със сензорите. Роботизираната ръка очевидно е “отчела” човека като обект за натоварване и го е метнала на конвейерната лента, смазвайки лицето и гърдите му. Пострадалият е бил настанен в болница, но не са успели да го спасят, съобщава Yonhap.
Рисковете за работници, обслужващи роботи, най-често са механични наранявания, в резултат на неволни или неочаквани за робота движения на оператора. В зависимост от вида на машината, други чести инциденти са токов удар, изгаряне или увреждане на слуха от прекомерен шум.
През февруари Националният институт за професионална безопасност и здраве на САЩ публикува анализ на статистическите данни за фаталните злополуки при работа с роботи в САЩ от 1992 г. до 2017 г. Според документа, автоматизираните машини са причина за най-малко 41 смъртни случая на работното място, основно при поддръжка на устройствата.
Авторите на изследването са загрижени от нарастващата роботизация на различни сектори на икономиката и съответно – от появата на нови трудови рискове при взаимодействието между хора и роботи. Анализаторите предупреждават, че поддържането на сигурност при бързото въвеждане на нови технологии може да се окаже голямо предизвикателство за гарантирането на безопасен труд.
Предвид фактга, че промишлените роботи са обучени да разпознават конкретни движения, все по-остро възниква абсурдният въпрос дали хората трябва да ограничат движенията си до "приетите" от робота.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Чехия ще налага до nет годиши затвор за комунистическа пропаганда

Китай изпрати в космоса модел на мозък върху чип

Страните от ЕС се споразумяха за 18-ия пакет санкции срещу Русия

Германия и Великобритания се споразумяха за взаимна отбрана

Пет държави от ЕС ще тестват приложение за проверка на възрастта при онлайн услуги

Борсовите цени на природния газ в Европа се покачват с близо 1%

Британски учени създадоха най-голямата колекция изображения на човешкото тяло

Има риск от спиране на дейта центрове заради жегата и недостига на вода
