
Иновация прави интернет връзката 17 800 пъти по-бърза
- Интернет
- Източник: lifeglobe.net
- Автор:

Новият световен рекорд за най-бърз интернет възлиза на впечатляващите 178 терабита в секунда (Tbps). Тази скорост е достатъчна, за да се изтегли цялото съдържание на онлайн приложението за филми Netflix за по-малко от една секунда. Специалисти от Япония и Великобритания създадоха нови начини за модулиране на светлината, преди тя да влезе в оптичното влакно, което дава възможност за използване на по-широкочестотна лента.
Такава висока скорост е невиждан досега подвиг. Това е 17 800 пъти по-бързо от най-високата скорост, достъпна за потребители, която е 10 Gbps в някои региони на Япония, САЩ и Нова Зеландия. Дори космическата агенция на НАСА не може да се конкурира с разработването на ESnet за скорост 400 Gbps.
Новата технология превъзхожда другите експериментални устройства, в това число и създадения в Австралия фотонен чип, който само преди няколко месеца развиваше впечатляващата скорост от 44 Tbps и задмина предишните рекордьори - японски екип, достигнал скорост от 150 Tbps.
„Независимо от това, че съвременните мрежови съединения могат да предават до 35 терабита в секунда, ние сме се посветили на новите технологии, които по-ефективно използват изградената вече инфраструктура, оптимизирайки ширината на честотната лента на оптичните влакна и поставяйки световен рекорд за скорост на предаване от 178 терабита в секунда", заяви водещият изследовател на проучването Лидия Галдино.
За да постигнат такава скорост, инженерите от Университетския колеж в Лондон (UCL), заедно с компаниите Xtera и KDDI Research, са разработили нови технологии, които позволяват да се предава повече информация чрез съществуващата инфраструктура от оптични кабели. Повечето от работещите в настоящия момент мрежи поддържат честотна лента до 4,5 THz, а някои нови технологии достигат до 9 THz. Новата система обаче е способна да пропуска до 16,8 THz.
За да получат такова допълнително „пространство", изследователите разработват нови сигнали. По същество това са модели на комбинации от сигнали, които променят фазата, яркостта и поляризацията на дължините на вълните, за да поберат повече информация в потока. Това е потигнато чрез обединяване на различни съществуващи усилващи технологии в хибридната система.
Добрата новина е, че могат да се използват оптични кабели, които вече се използват в много краища на света, т.е. технологията може лесно да се интегрира във вече изградената инфраструктура. Вместо да се заменят стотици километри кабели, ще е необходимо само да се модернизират усилвателите, които се инсталират на всеки 40-100 км.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
