
Установиха рязък спад на инфарктите и инсултите след затваряне на фабрика за въглища
- Здравни
- Текст:

Съоръжението Shenango Coke Works в Невил, Пенсилвания, затвори през януари 2016 г., след масови протести на местните жители и милиони долари глоби за замърсяване на въздуха и водата, наложени от американското правителство, припомня Euronews.
Проучването не се фокусира върху причинно-следствената връзка между здравето и затварянето на завода, но резултатите от "естествения експеримент", публикувани в списание Environmental Health Research, показват силна статистическа връзка между здравния статус на хората и опасното замърсяване на въздуха вследствие производството на въглища и кокс.
Shenango Coke Works на остров Невил в р. Охайо, произвежда кокс повече от 50 години. Продуктът се получава от въглища и се използва в производството на стомана. Затварянето на завода доведе до незабавен и траен спад на замърсяването на въздуха в района, като правителствените станции в непосредствена близост до въглищната централа показват намаление на опасния серен диоксид с 90%, а станция на около 10 км от производствените площадки отбелязва 50% спад. Отровният арсен в праховите частици е намалял с 66%.
Съответно, анализът на здравните картони в Невил показва 42% намаление на посещенията в спешните отделения заради сърдечносъдови проблеми и особено рязък спад в хоспитализациите – средно от 33 на 8 в едно от болничните заведения, в сравнение с периода 2016 г. – 2018 г., в т.ч. 13 случая по-малко хоспитализации заради исхемична болест на сърцето и 12 случая по-малко на болнично лечение от инсулт.
Редица предишни проучвания свързват замърсяването на въздуха при производството на изкопаеми горива и с незабавното повишаване на астматични пристъпи и възпалителни състояния, смятани за потенциален риск от инфаркт и инсулт.
Глобалната кампания Beyond Fossil Fuels ("Отвъд изкопаемите горива") показа модела на въздействие на въглищните електроцентрали върху здравето на европейците. Проведеният анализ установи най-много преждевременни смъртни случаи и хоспитализации, свързани с въглища, в Германия, Полша и Сърбия, водещите европейски производители на този тип гориво.
През 2021 г. Европа обяви план за закриването на своите 324 въглищни централи до 2030 г. и все повече европейски страни се ангажират с този срок. За съжаление, енергийната криза, предизвикана от войната на Русия в Украйна може да отложи тези перспективи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Японски учени разработиха изключително бързо разградима пластмаса

В Германия над 80 хиляди работници от промишлени предприятия излязоха на протест

Служителите на "Гласът на Америка" са пуснати в отпуск

Меркел неочаквано се изказа положително за Русия

Република Сръбска предложи на САЩ партньорство за редкоземните метали

Исторически момент: в САЩ "зелената" енергия за първи път надмина въглищата енергетика

Унгария оттегли ветото си, блокирало санкциите на ЕС срещу Русия

Световните цени на кафето достигнаха 13-годишен максимум
