
Установиха рязък спад на инфарктите и инсултите след затваряне на фабрика за въглища
- Здравни
- Текст:

Съоръжението Shenango Coke Works в Невил, Пенсилвания, затвори през януари 2016 г., след масови протести на местните жители и милиони долари глоби за замърсяване на въздуха и водата, наложени от американското правителство, припомня Euronews.
Проучването не се фокусира върху причинно-следствената връзка между здравето и затварянето на завода, но резултатите от "естествения експеримент", публикувани в списание Environmental Health Research, показват силна статистическа връзка между здравния статус на хората и опасното замърсяване на въздуха вследствие производството на въглища и кокс.
Shenango Coke Works на остров Невил в р. Охайо, произвежда кокс повече от 50 години. Продуктът се получава от въглища и се използва в производството на стомана. Затварянето на завода доведе до незабавен и траен спад на замърсяването на въздуха в района, като правителствените станции в непосредствена близост до въглищната централа показват намаление на опасния серен диоксид с 90%, а станция на около 10 км от производствените площадки отбелязва 50% спад. Отровният арсен в праховите частици е намалял с 66%.
Съответно, анализът на здравните картони в Невил показва 42% намаление на посещенията в спешните отделения заради сърдечносъдови проблеми и особено рязък спад в хоспитализациите – средно от 33 на 8 в едно от болничните заведения, в сравнение с периода 2016 г. – 2018 г., в т.ч. 13 случая по-малко хоспитализации заради исхемична болест на сърцето и 12 случая по-малко на болнично лечение от инсулт.
Редица предишни проучвания свързват замърсяването на въздуха при производството на изкопаеми горива и с незабавното повишаване на астматични пристъпи и възпалителни състояния, смятани за потенциален риск от инфаркт и инсулт.
Глобалната кампания Beyond Fossil Fuels ("Отвъд изкопаемите горива") показа модела на въздействие на въглищните електроцентрали върху здравето на европейците. Проведеният анализ установи най-много преждевременни смъртни случаи и хоспитализации, свързани с въглища, в Германия, Полша и Сърбия, водещите европейски производители на този тип гориво.
През 2021 г. Европа обяви план за закриването на своите 324 въглищни централи до 2030 г. и все повече европейски страни се ангажират с този срок. За съжаление, енергийната криза, предизвикана от войната на Русия в Украйна може да отложи тези перспективи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
