
Нелегална търговия с опасни химикали трови хората по света
- Актуално
- Текст:

Съвместно изследване на учени от Швейцария и Китай установи, че поне половината от химикалите, обект на международната Ротердамска конвенция, ограничаваща употребата им, преминават незаконно, но успешно границите на държавите по света.
„Тази широко разпространена незаконна търговия е много обезпокоителна, защото подкопава глобалните усилия да защитим и нас самите, и околната среда от опасни химикали“, каза пред swissinfo.ch Жанюн Уанг, водещият учен на изследването, проведено от EMPA, швейцарските федерални лаборатории за изпитания и изследване на материали.
Проучването, публикувано в понеделник в сп. Nature Sustainability, разглежда търговията с 46 от 54-те химикала, обект на Ротердамската конвенция, подписана през 1998 г., която гарантира безопасното движение през границите на вредни химикали като живак, азбест, вещества от производството на пластмасата, металодобива, дърводобива и други индустрии, както и различни пестициди.
Документът разрешава търговията с тези химикали, само ако се спази Процедурата за информирано съгласие (PIC), т.е., страната вносител да е дала съгласието си за вноса им. Мярката има за цел да предотврати неконтролирания внос на токсични химикали от страни, които нямат инфраструктура за безопасната обработка и надеждното транспортиране на опасните вещества.
Според изследването, в периода 2004 – 2019 г. по света са изтъргувани около 64,5 милиона тона от 46 опасни химикала, като 27,5 милиона тона от тях са били внесени незаконно в страни, които са отказали подобен внос. Оценката всъщност е ограничена, тъй като не включва огромен пазар като САЩ, които не са ратифицирали Ротердамската конвенция.

Учените са обезпокоени и от високия обем на търговия с определени химикали – независимо законна или незаконна. Така например, около 85% от опасния химически пазар заема химикалът етилен дихлорид, канцерогенен разтворител, който се използва в производството на поливинилхлорид, широко известен като PVC - гъвкава пластмаса, използвана в производството на огромен спектър продукти - от дренажни тръби до медицински устройства.
На второ място с 6,3 милиона тона е токсичният етилен диоксид - дезинфектант и пестицид. Проучването установи и търговия със строго ограничени и дори забранени от десетилетия вещества, включително по-стари токсични пестициди.
Според учените, причините за високия обем на опасната търговия са няколко, включително недостатъчни контролни ресурси, особено в развиващите се страни, както и неясното разделение на отговорностите между министерствата на околната среда и митническите власти. България се присъедини към Ротердамската конвенция през 2004 г.
През май 2023 г., под натиска на глобална коалиция от повече от 40 синдиката и организации на гражданското общество, Швейцария, Австралия и още 12 държави инициираха изменение на конвенцията, което да преразгледа списъка и основно – да попречи на страните и индустриите да блокират включването на нови опасни химикали в списъка. Експертите на ООН подкрепиха предложението.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
