
В САЩ обявиха кой ще управлява света
- Политики
- Текст:

В бъдеще светът няма да бъде нито еднополюсен, нито многополюсен: ще започнат да доминират не правителствата, а технологичните компании, пише американският политолог Йън Бремър в своя статия за Foreign Policy.
Авторът отбеляза, че сега човечеството не живее в еднополюсен, биполярен или многополюсен свят: нито една държава не притежава глобалната власт във всички области.
Както пояснява авторът, дигиталният порядък скоро ще има най-голямо въздействие, начело с технологичните компании, които ще се отдалечат от властта на правителството. Именно технологичните компании започнаха да играят важна роля в политиката с помощта на социалните медии. Освен това, корпорациите определят идентичността на човека: в края на краищата не само генетиката и възпитанието играят роля в човешкото поведение, но и алгоритмите, които определят по какъв начин живее индивидът и в какво вярва.
Освен това, технологичните компании формират глобалната среда, в която действат правителствата. При това, според политика, има три варианта за развитие на събитията
Първият, това е технологична студена война между САЩ и Китай, която ще раздели света на две части. В резултат на това глобализацията ще започне да се разпада.
Вторият сценарий предполага, че компаниите ще се придържат към стратегия за глобален растеж и ще запазят разрива между физическата и дигиталната сфера на конкуренция. Това ще доведе до нов глобален цифров ред.
"Технологичните гиганти ще запазят суверенитета си в цифровото пространство, конкурирайки се главно помежду си за печалба, а правителствата - за геополитическа власт", пояснява политологът.
Ако държавите започнат да си съперничат в цифровото пространство и в същото време властта им продължава да отслабва, тогава технологичните компании ще вземат надмощие, което ще доведе до доминиране на цифровия ред.
"Ако това се случи, ще възникне пост-вестфалски мир — технополярен ред, в който на технологичните компании ще се падне ролята на централни играчи в геополитиката на ХХI век", добавя Бремър.
И трите сценария, според него, са правдоподобни. Кой от тях ще се осъществи, ще зависи от промените в настоящите структури на властта и от техните политики по отношение на технологичните компании.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
