
В САЩ обявиха кой ще управлява света
- Политики
- Текст:

В бъдеще светът няма да бъде нито еднополюсен, нито многополюсен: ще започнат да доминират не правителствата, а технологичните компании, пише американският политолог Йън Бремър в своя статия за Foreign Policy.
Авторът отбеляза, че сега човечеството не живее в еднополюсен, биполярен или многополюсен свят: нито една държава не притежава глобалната власт във всички области.
Както пояснява авторът, дигиталният порядък скоро ще има най-голямо въздействие, начело с технологичните компании, които ще се отдалечат от властта на правителството. Именно технологичните компании започнаха да играят важна роля в политиката с помощта на социалните медии. Освен това, корпорациите определят идентичността на човека: в края на краищата не само генетиката и възпитанието играят роля в човешкото поведение, но и алгоритмите, които определят по какъв начин живее индивидът и в какво вярва.
Освен това, технологичните компании формират глобалната среда, в която действат правителствата. При това, според политика, има три варианта за развитие на събитията
Първият, това е технологична студена война между САЩ и Китай, която ще раздели света на две части. В резултат на това глобализацията ще започне да се разпада.
Вторият сценарий предполага, че компаниите ще се придържат към стратегия за глобален растеж и ще запазят разрива между физическата и дигиталната сфера на конкуренция. Това ще доведе до нов глобален цифров ред.
"Технологичните гиганти ще запазят суверенитета си в цифровото пространство, конкурирайки се главно помежду си за печалба, а правителствата - за геополитическа власт", пояснява политологът.
Ако държавите започнат да си съперничат в цифровото пространство и в същото време властта им продължава да отслабва, тогава технологичните компании ще вземат надмощие, което ще доведе до доминиране на цифровия ред.
"Ако това се случи, ще възникне пост-вестфалски мир — технополярен ред, в който на технологичните компании ще се падне ролята на централни играчи в геополитиката на ХХI век", добавя Бремър.
И трите сценария, според него, са правдоподобни. Кой от тях ще се осъществи, ще зависи от промените в настоящите структури на властта и от техните политики по отношение на технологичните компании.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Астрономи потвърдиха: междузвезден обект преминава през Слънчевата система

Русия заглушава GPS сигналите над Балтийско море

Измамни SMS-и за кражба на лични данни и пари заливат потребителите

Хакери заплашват да публикуват лични писма на екипа на Тръмп

Един от най-големите медийни холдинги ще плати на Тръмп $ 16 милиона обезщетение

Златото и петролът запазват позициите си

Безработицата в еврозоната през май неочаквано нарасна

Някои детайли от „сватбата на века”
