
ЕС слага край на последните дългосрочни договори за доставки на руски газ
- Актуално
- Текст:

Сега властите в ЕС преразглеждат своите норми за търговско право и по-специално лостовете, чрез които да убедят енергийните компании да развалят дългосрочните си договори с доставчици на руски втечнен газ (LNG). Подобна стъпка би попречила на Москва да избягва глоби при нарушаване на санкциите, както и да търси отговорност от компании при прекратяване на договорни отношения, пише Financial Times (FT).
Пред изданието висши служители в ЕС съобщават, че евентуалните мерки включват обявявяне на „непреодолима сила” като пречка за компаниите да изпълнят договорите си, което ще им позволи да ги разтрогнат без да плащат такси и неустойки.
Тези правни проучвания са част от пътна карта на ЕС за пълен отказ от руски горива до 2027 г. Дискусиите по този план, отложени вече два пъти, трябва да започнат на 6 май, съобщава Bloomberg, позовавайки се на информирани източници. Според тях ЕК може да предложи и други търговски мерки, като квоти или мита, за да се отърве постепенно от руския внос.
От началото на войната срещу Украйна вносът на горива от "Газпром" е спаднал с около една трета, докато доставките на LNG (основно от „Новатек”), са се увеличили с 60%. В периода от февруари 2024 г. до февруари 2025 г. ЕС е платил на Русия € 21,9 милиарда за газ и нефт, като руският газ заема 18.8% от газовия внос в ЕС (11,4% по тръбопроводи и 7,4% като LNG), при 40% в предвоенната 2021 г.
Основни центрове за внос на руски LNG са пристанищата на Франция, Испания и Белгия, докато „Новатек” има договори с редица големи енергийни компании, включително Shell и Naturgy.
Трудността за юристите на ЕК е, че договорите са поверителни и по информация на запознати, са много различни един от друг, отбелязва FT. Служител на ЕС коментира пред изданието, че войната в Украйна може да не се сметне за достатъчна правна причина за обявяване на непреодолима сила.
Планът на ЕК за прекратяване на руските доставки от LNG съвпада с търговската война, предизвикана от митническата политика на Доналд Тръмп. ЕС търси варианти за по-благоприятно митническо споразумение със САЩ и един от тях може да е договарянето на по-големи покупки американски LNG.
Големи играчи в европейската енергетика обаче предупреждават Европа да не допуска прекалена зависимост от американски горива, дори с цената на частично възстановяване на руските доставки.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
