
Европейската комисия: Евросъюзът се разминава на косъм с рецесията
- Икономика
- Текст:

Докладът, публикуван вчера, вещае добри новини на фона на все още изключително несигурна и предизвикателна картина, все още зависима от следващата стъпка на Русия в бруталната ѝ инвазия в Украйна. Все пак прогнозата на Европейската комисия за 2023 г. предвещава цялостен икономически растеж в Европейския съюз с 0,8% и разширяване на еврозоната с 0.9%, отбелязва Euronews.
Представяйки предпазливо оптимистичната прогноза, европейският комисар по икономиката Паоло Джентилони каза: „По-добре от очакваното не означава добре и перспективите, разбира се, зависят от политиката. Европейците все още са изправени пред труден период, като все още се очаква бавен растеж и твърде постепенно отслабване на хватката на инфлацията”.
Сред 27-те страни членки, само Швеция показва отрицателни цифри за тази година (–0,8%), докато икономиките на останалите държави бележи ограничен, но положителен растеж.
Германия и Италия, които бяха силно зависими от руските горива и се очакваше да изпаднат в болезнена рецесия, се насочват към растеж съответно с 0,2% и 0,8%. За Германия това е „значителен обрат“, каза Джентилони, като се има предвид, че в предишния доклад за тази индустрия „тежка категория” се предвиждаше спад с 0,6%.
Икономическият растеж на Франция се насочва към 0.6% растеж, докато Испания изглежда ще постигне 1,4%. Ирландия остава най-добре представящата се икономика със зашеметяващия ръст от 4,9%, движен до голяма степен от инвестициите на чуждестранни мултинационални компании.
Европейската комисия вярва, че блокът е преодолял рекордната инфлация и цените ще запазят низходящата тенденция от края на миналата година. Това развитие се свързва с постоянния спад на цените на газа, в резултат на икономиите на енергия, мекото време и диверсификацията на доставчиците.
Предвижданията за спад на инфлацията са ограничаването ѝ до 5,6% през 2023 г. и до 2,5% през 2024 г. – цифра, която се доближава до целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) за 2% годишна инфлация. Според Джентилони обаче, инфлацията ще остане "упорито висока" в източноевропейските страни.
Цялостната прогноза, отхвърляща опасността от рецесия, се основава на последни анализи на Международния валутен фонд, J.P. Morgan и Goldman Sachs. Всички проучвания показват устойчивостта и адаптивността на ЕС пред лицето на руската агресия в Украйна и замислената от Русия енергийна криза, която се провали в намерението си да поддържа постоянна несигурност в целия континент.
„Откъснахме ли се от войната?”, попита Euronews Джентилиони, за да получи отговора: „Основният риск е агресивната война в Украйна и геополитическото напрежение. Но това, с което мисля, че успяхме да се справим, е енергийната зависимост от Русия. Това беше наистина впечатляващо“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
