
Европейският съюз обмисля ограничаване на цените на газа заради рекордния ръст
- Нефт и природен газ
- Текст:

Европейската комисия се готви след две седмици, на 26 февруари, да представи план за повишаване на конкурентоспособността на ЕС в промишлената сфера и осигуряването на достъпна енергия.
Дискусията, въпреки ранния етап на този процес, предизвика остра реакция от страна на специализирания бизнес, който предупреди за подкопаване на доверието в европейския пазар от страна на доставчиците на горива.
"Смятаме, че тази мярка, ако бъде обявена, може да има далечни негативни последици за стабилността на европейските енергийни пазари и сигурността на доставките по целия континент", се казва в обръщение към Европейската комисия от 11 бизнес асоциации. В това число влизат Асоциацията на европейските енергийни борси Europex и групата по финансови пазари AFME.
Според авторите на обръщението, ограничението ще провокира преход на "световната газова общност към други, неограничени и следователно по-репрезентивни базови цени, които основно се определят извън ЕС".
Преди три годинири години, в разгара на енергийната криза, последвала началото на руската военна операция в Украйна и мащабните санкции, ЕС за първи път въведе ограничение на цените на газа. Ограничението еше валидно в случай, че цените надвишават €180 на мегаватчас в рамките на три работни дни и ако те са поне с€35 на мегаватчас над цените на световния пазар. Механизмът така и не беше приложен, цените останаха под това ниво.
Връщането към към тази идея бе предложено от бившия шеф на Европейската централна банка Марио Драги в миналогодишния доклад за конкурентоспособността. Той призова за ограничаване на възможностите за спекулации и посъветва регулаторите на ЕС по примера на САЩ да прилагат лимити на цените и "динамични ограничения".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
